מצב בו אחת מבלוטות השומן בעפעף נסתמת והשומן מצטבר בבלוטה. הגוף מגיב ביצירת גוש דלקתי סביב הבלוטה. הגוש גורם להתנפחות העפעף ואדמומיות. בשלבים הראשונים מופיעה רגישות הנעלמת עם הזמן ומותירה נפיחות מוגבלת היטב. יכולה להופיע הפרעה לראיה כתוצאה מהלחץ על העין או גירוי של העין. לעיתים ההפרעה הנה אסטטית בלבד.

כלזיון

כלזיון אינו מדבק. הוא יכול להיות רב מוקדי בעיקר בחולים הסובלים מדלקת כרונית של שפת העפעף (בלפריטיס ) בהם יש נטיה לפתח כלזיון. שינויים הורמונלים דוגמת הריון, וגיל התבגרות מהווים גם הם גורמי סיכון להתפתחות כלזיון.

בשלבים הראשונים הטיפול מוגבל למתן קומפרסים חמים בתדירות גבוהה לעפעף במטרה להמיס את פקק השומן הסותם את הבלוטה. הקומפרסים החמים גם מזרזים את זרימת הדם לאזור ועוזרים לגוף לספוג את הדלקת. ניתן להוסיף טיפול אנטיביוטי במשחה או כדורים במקרים בהם יש חשד לזיהום או לטפל במשחות סטרואידים כנגד הדלקת.

אם לאחר מספר שבועות הגוש אינו ממשיך להתכווץ מומלץ לבצע ניקוז כירורגי של הבלוטה המעורבת ולכרות את מעטפת הדלקתית (קפסולה) הסובבת את הגוש. למי שחושש מניתוח ניתן לבצע הזרקת סטרואידים לגוש שיעזרו בספיגת הדלקת.

 

רעות06/08/2008

שלום לפני חודשיים התחיל לי שעורה בעין שכעבור 2-3 שבועות זה הפך לכלזיון עד עצם היום הזה….הכלזיון אכן נקטן אך לא נעלם לגמרי…השאלה עוד כמה זמן אני צריכה להחליט האם לגשת לניתוח או לא? נראה שכבר 3 שבועות שהוא לא ממשיך להתצטמק..הדגיש שהייתי אצל רופאי עיניים כבר קיבלתי משחות למינהם אני עושה קומפרסים חמים עם תה קמומיל ועכשיו אני 4 ימים עם סטרואידים (משחה) שאני לא שמה בתוך העין אלא על העפעף העליון ששם נמצא הכלזיון….(הרופא אמר שיש טיפה עדין דלקת ולכן אני צריכה תמשחה הזו).. דודה שלי שגרה בראשון לציון סיפרה לי שגם לה היה כלזיון אבל אצלה הרופאים לפני שהציעו לה ניתוח הם עשו לה מספר פעמים ניקוז יעני ניסו לפוצץ את זה (אין לי מושג איך) ורק בגלל שזה המשיך לחזור לה הם עשו לה ניתוח…אני גרה בצפון ואצלנו הרופאים לא מזכירים אופציה של ניקוז אלא רק של ניתוח…האם אתה שמעת על האופציה הזו? שאמרתי לרופא האחרון שלי הזרקת סטרואידים כי קראתי איפשהו במחשב על זה הוא אמר שאין דבר כזה…אני נורא מבולבלת…אשמח לתשובה ממך…רעות

רעות שלום

קיימות מספר אפשריות לטיפול בכלזיון (שעורה כלואה). אפשר לטפל בה שמרנית ע"י קומפרסים ומשחות, ובד"כ השעורה תחלוף בתוך שבועות עד חודשים.. מי שאין לו סבלנות להמתין בגלל הפרעה קוסמטית או עקב ,אי נוחות בעין, או שהמצב אצלו לא השתפר במשך מספר חודשים , ניתן לנקוט במספר אמצעים אקטיביים. ניתן לנתח את הכלזיון. הכלזיון ברובו אינו נוזלי וניקוז אינו מספיק.ויש להסיר את המעטפת סביבו אחרת יש סיכוי שהכלזיון יחזור. ניתן להזריק סטרואידים לאזור כטיפול משלים לניתוח או כטיפול ראשוני.
בדרך כלל אין הכרח רפואי להסיר את הכלזיון במהרה וכדאי לתת הזדמנות לטיפול השמרני. במקרים בהם הוחלט על התערבות, אני נוהג לרוב לנתח את הכלזיון אם הדבר אפשרי ולהזריק סטרואידים בתום הניתוח . במקרים בהם הכלזיון ממוקם קרוב מאד לריסים או למערכת ניקוז הדמעות ויש חשש לפגיעה בהם, אני נוהג לרוב להסתפק בהזרקת סטרואידים.

בברכה
ד"ר יפתח יסעוריעל דרורי21/08/2008

לבתי בת ה10 ישנה פעם שלישית שעורה תוך חודש וחצי פעמיים בעין שמאל ופעם אחת בעין ימין וטופלנו ע"י משחות וטיפות שונות, האם תדירות התופעה מצריכה טיפול שונה והאם ישנה דרך למנוע את השעורה.

שלום יעל
שעורה יכולה להופיע בתדירות גבוהה בתקופה מסויימת. אין מדובר בהדבקה, אלא לשינוי בהרכב השומן בבלוטות החלב בעפעפיים ההופך אותו לצמיג יותר, וזה גורם לסתימת הבלוטה והתנפחותה. לעיתים הסיבה הנה שינוי הורמונלי כגון גיל ההתבגרות, דלקת עפעפיים ( בלפריטיס ) או תרופה כלשהי, אולם לרוב. הסיבה אינה מתגלית. שעורה לרב נעלמת מעצמה עם טיפול שמרני עי קומפרסים חמים של מיים אורנה תה. ניתן למנוע הופעה של שעורות חדשות עי קומפרסים חמים פעם ביום. תפקיד החמום הוא בהמסת פקק השומן הסותם את הבלוטה . בדכ נטיה לשעורה בגיל הילדות נמשך לא יותר ממס חודשים ואחכ המצב חוזר לקדמותו
אשמח לראותך במרפאתי.
בברכה
דר יפתח יסעורנטלי20/11/2008

שלום רב,
קראתי את תשובתך לגבי תדירות הופעת השעורה בגיל ההתבגרות. ביתי בת 13 סובלת מזה כבר חודשיים משעורה במס' מוקדים. כל פעם השעורה צצה במוקד אחר, מלווה בכאב באזור, כאב בכל הגוף ואודם בגרון. ביקרנו אצל כמה רופאי עיניים שנתנו בתחילה משחות, אח"כ סטרואידים ולבסוף טיפול בחימום.עד היום אנו עושים לפחות פעמיים ביום קומפרס חם. במקביל ביצענו בדיקות דם שהתגלו כולם כבסדר ואינן מעידות על זיהום או דלקת כלשהיא בגוף. הילדה סובלת מאוד. בתחילה בגלל המראה האסטטי ואח"כ בגלל הסבל הגופני. לאחרונה אני מושחת שום על העינים שלה, דבר שהקל מאוד על ירידת הנפיחות, אך הם ממשיכים לצוץ במקומות אחרים בעיניים בתוספת לגרון וגוף כואב. הילדה ספורטאית פעילה והדבר גורם לה מפח נפש גדול ומצב רוח ירוד מאוד (נפשית וגופנית).
שאלתי היא האם יש קשר בין מה שקורה בעיניים עם הגרון וכאב הגוף?
כפי שאמרתי, הילדה במצב רוח מאוד ירוד.
אנו זקוקים לעזרתך ולעצתך הטובה

שלום נטלי,

אין נתונים בספרות לגבי קשר ישיר בין שעורה כלואה ודלקות גרון או כאבים בגוף. אני גם לא נתקלתי במצב דומה מניסיוני. איני מתעלם מהתיאור שלך. הרפואה עוד לא גילתה הכל ויתכן כי בעתיד ימצא קשר כזה.
אם המצב חוזר על עצמו פעמים רבות כדאי לחשוב על טיפול מונע בכדורי דוקסילין למשך מספר חודשים. הטיפול אינו יעיל תמיד אולם יכול להועיל במקרים מסויימים.
ישנם גם תרופות ששימוש בהם ידוע כגורם לשעורות חוזרות . העיקרית בהם היא רואקוטן שבה משתמשים לטיפול באקנה. אם הילדה מקבלת טיפול כזה כדאי לשקול הפסקת התרופה.
בברכה, ד"ר יפתח יסעוראילן24/11/2008

ד"ר יסעור שלום,
לפני כשבועיים עברתי ניתוח לכריתת כלזיון בעפעף עליון.לאחר כ-10 ימים שעברו הסימנים הכחולים בעפעף למעשה נראה כי נשארה השלפוחית על העפעף(אמנם קטנה יותר משהייתה)האם זה מצב נורמלי לאחר ניתוח כריתת כלזיון?

שלום אילן,
בד"כ לאחר חלוף שטף הדם העפעף חוזר למראה נורמלי לחלוטין. עם זאת יתכן ועדיין יש שרידי דלקת או קריש דם מאורגן אשר יחלפו בשבוע שבועיים הקרובים באופן עצמוני. במידה והנפיחות אינה חולפת בתוך פרק זמן זה, כדאי לפנות שוב לבדיקה לראות האם יש צורך בניקוז נוסף.

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שירות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רביןנטלי01/12/2008

ד"ר יסעור הנכבד
בהמשך להתכתבות שהיתה ביננו בעניין השעורה של ביתי, פנינו שוב לרופא העינים משום שהמצב נמשך בצורת נפיחות בעפעף עליון/תחתון. העניין הוא שזה נראה בנוסף לשעורה גם סוג של אלרגייה. הרופא המליץ לנו על דוקסילין למשך 3 חודשים. הרופא טוען גם שהתרופה עוזרת לאקנה. אתה גם המלצת על כך למרות שציינת שלא תמיד זה עוזר.
אני די חוששת מלקיחת תרופה אנטיביוטית לתקופה כה ארוכה. האם אין לה תופעות לוואי? הילדה היא ספורטאית פעילה ומתאמנת כ- 4 פעמים בשבוע בצורה מאוד מסיבית. האם זה לא יכול להחליש אותה? לפגוע בה?

אודה על תשובתך המלומדת

בברכה
נטלי

שלום נטלי,
לכל תרופה יכולות להיות תופעות לוואי וכך גם לדוקסילין. העיקריות שבהן כוללות אי נוחות בבטן, פריחה בשמש ודלקת של הוושת. אם יש תופעות לוואי מפסיקים את התרופה.
חשוב לדעת כי האפקט של התרופה הוא לא דרך תכונותיה האנטיביוטיות אלא דרך יכולתה לשנות את הרכב השומן בבלוטות. ולכן הטיפול יכול להיות יעיל במניעת שעורות חוזרות ולא כטיפול בשעורה שכבר קיימת.
בברכה, ד"ר יפתח יסעורטלי סרי24/12/2008

אני בת 41 עם שעורה כלואה כ חודש בעפעף תחתון בעיין שמאל. הרופא המליץ לי על קומפרסים חמים במשך חודשיים. הדבר מפריע לי אסטטית מאד רציתי לדעת כדי מתבצעת הפתיחה. האם נותנים זריקת הרדמה לאיזור או טיפות מאלחשות. מהן המגבלות לאחר הניקוי. האם הפעולה הכרורכית הזו כרוכה בכאב רב. תוך כמה זמן זה נעלם לאחר הפתיחה. כחצד העין נראית אחרי הפעולה הכירורגית.
תודה

שלום טלי
אם יש סיכוי טוב לריפוי ללא ניתוח כמובן שזה עדיף. לכן אם הגוש הולך וקטן רצוי להמתין.
אם אין שינוי בגודל הגוש ניתן להסירו לאחר מספר שבועות. הניתוח מבוצע בהרדמה מקומית עם זריקת הרדמה לעור העפעף. המגבלות מינימאליות. חובשים את העין למספר שעות. יש כאבים בשעות הראשונות אולם לאחר מכן בד"כ אין כאבים. הנפיחות חולפת בתוך מספר ימים וכנ"ל לגבי שטף הדם (אם נוצר כזה בזמן ההזרקה.

בברכה

שלום ד"ר יסעור,
לאחרונה אובחן אצלי בלפריטיס בעין ימין. רופא
עיניים נתן רשם לי eyecare ובנוסף גם טיפות gentle coll
להקלה על יובש במידה ואני מרגיש.
קראתי באתר שלך על הקומפרסים שאתה ממליץ
לעשות לפני פעולת הניקוי.
קניתי בבית המרקחת דווקא את lidcare

א. יש הבדל בין eyecare לlidcare?
ב. תוכל בבקשה להסביר איך ועם מה יש לבצע את
אותם קומפרסים?
ג. קראתי באתר איגוד האופטומטריסים האמריקאי
שממולץ לנקות את העין החולה בעזרת שמפו
תינוקות ומקל אוזניים (במקום פעולת המגבון
המיוחד). מה לדעתך עדיף? ולמה?
ד. אני משרת ביחידה קרבית ותנאי ההגייינה
שאני נמצא בהם הם לא (בלשון המעטה) כמו בבית..
האם יש לזה השלכות על הטיפול והשפעה על
תוצאותיו?

ה. מהו משך זמן הטיפול (בממוצע)? ולאחר כמה זמן
ניתן להבחין בשיפור?

תודה רבה
בברכה, ד"ר יפתח יסעורליאן כץ15/01/2009

ד"ר יסעור היקר .
הנני בת 19 , ואני סובלת מכלזיון כבר במשך שלוש שנים.
לפני כשבעה חודשים עברתי פתיחת כלזיון בעפעף עליון , והעפעף עדיין השאר נםוח . מה ניתן לעשות בנידון? האם הנפח ישאר לנצח ? אני ממש נואשת.

תודה מראש.

שלום ליאן
אל תתיאשי. אם יש נפח ברור לממצא שנותר רצוי לנתח את אותה שארית. אם מדובר בנפיחות כללית ללא מסה נמושה , ניתן להזריק לעפעף סטרואידים שיכולים לפתור את הבעיה. נדירים המרקים בהם לא ניתן לפתור את הבעיה. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפון: 0546060660 .

בברכה, ד"ר יפתח יסעוריהושע09/02/2009

מעל לשנתיים אני סובל מכלזיון-שעורות שחוזרות. הייתי אצל כמה רופאי עיניים ועברתי ניתוחים 4 פעמים בעין אחת ופעם אחד בעין שני בידי 2 רופאי עיניים שונים אבל זה כל הזמן חוזר. נתנו לי ANTIBIOTICS לחודש שלם אבל לא נעלמו. הניתוח האחרון היה לפני כ-3 חדשים וכבר חזר כמה מוקדים ב-2 העיניים. רופא העיניים הנוכחי לא ממליץ לנתח שוב כי זה הורס בלוטת הדמעות. מה אני יכול לעשות ?

שלום יהושע,
במקרה כמו שלך בהם יש הופעת שעורות חוזרות כל הזמן כדאי ובראשונה לנסות למנוע הופעת שעורות חדשות וזאת ע"י קומפרסים יום יומיים עם מיים פושרים או תה, גם כשהכל לכאורה בסדר. חימום העפעפיים הופך את השומן בבלוטות לנוזלי יותר (כמו חימום חמאה על מחבת) ומנע סתימה של הבלוטות שהיא הסיבה להופעת השעורות. בנוסף כדאי לשקול טיפול ארוך טווח למשך אפילו מספר חודשים בדוקסילין או מינוציקלין שהם אמנם אנטיביוטיקות אך השפעתן הן דרך אפקט של שינוי הרכב השומן בבלוטה. אין טעם לקחת טיפול כזה לזמן קצר אלא לתקופה ממושכת .
כל שעורה חדשה שנוצרת ואינה נעלמת , ניתן לנתח ללא חשש.
בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתי חולים בילינסון,שניידר והשרון)Nina13/02/2009

ד"ר שלום.
לפני כשנה וחצי+ הופיעה באחת מעיני שעורה בעפעף העליון של עיני שימוש רב בקומפרסורים ומשחות לא עזר לכן בצעתי ניתוח להסרת הגוש הנפוח בעין.
כעבור מס' חודשים התופעה התרחשה בעין השנייה הניתוח שכאב לי יותר משציפה הרופא גרם לסירובי לעשותו בעין השניה וכך בעזרת משחות וקמפוסורים הנחתי לדבר.
כעת כעבור שנה וחצי 2 עיני נפוחות
איני יודעת אם זו אחת מצורתן הטבעיות (מהסיבה הפשוטה שלא התמקדתי בעיני הטבעית לפני ודבר זה התרחש מזמן יחסית) או שזו "השעורה הכלואה"
כאשר איני מתאפרת ניתן לראות כי העפעפיים שלי נפוחות ולכן דבר זה מצריך ממני למרוח מסקרה על ריסיי על מנת "לכסות" אחרת אני מרגישה עצמי חיוורת/ עייפה, ללא מצב רוח.
כפי שליאן ציינה גם לי הנפח לא ירד לאחר הניתוח ובעיה זו מטרידה אותי מאוד אסתטית.
כאשר אני מרימה את עפעפיי באמצעות היד בעין הימנית וכן בשמאלית אני רואה ויזואלית גושים בעיניים אחת בקדמת העין ואחת לקראת סוף העין וכן בשנייה.. כלומר 2 בכל אחת.
איני יודעת אם כך זה צריך להיות(הכוונה בקדעמת העין כחלק מחיבור מסוים) או שזה באמת "גוש"
יש הטוענים שזה מהצטברות של דמעות שלא "נוקזו" או משהו שכזה..
המון שאלות אך ללא תשובות
אשמח מאוד אם תוכל לענות לי עליהן.

אודה לך מראש. נינה.

שלום נינה
שעורה כלואה ניתן למשש או לראות כגוש קטן בעפעף. לעיתים מופיע אודם ונפיחות סביב הגוש הנ"ל אך במצבים אלה הנפיחות מוגבלת לאזור אחד ואינ תופסת את כל העפעף. בנוסף נפיחות מאופיינת בעליות ומורדות.
מציע כי תבדקי אצל רופא העיניים.ניתן פרט לניתוח לטפל גם בהזרקות של סטרואידים לעפעף במידת הצורך. זה טיפול בטוח וקל אם כי מעט יעיל פחות מניתוח.
אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפון: 0546060660 .

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, אורבת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפוא רבין (בי"ח בילינסון, שנייר והשרון)חסוי10/03/2009

יש לי כלזיון מאוד קטן נשאר אחרי זריקת סטרואיד בעיין , הוא הפך לגוש קשה, קבעו לי ניתוח בקרוב האם יש אפשרות לנתח, בנוסף קיבלתי אנטיביוטיקה למשך שלושה חודשים האם יש סיכוי שהגוש ייעלם.

שלום
התשובה תלויה בגודל הגוש ובמיקומו. ניתן לחזור על ההזרקה עם הגוש קטן או שקרוב לשפת העפעף או לנתח את הממצא אם הגוש מרוחק משפת העפעף וגדול . בקשר לאנטיביוטיקה , אני מניח כי המדובר בדוקסילין והוא מומלץ לרוב כטיפול מניעתי לחולים הסובלים משעורות חוזרות.
בברכה, ד"ר יפתח יסעורמיכל מצליח12/03/2009

ד"ר שלום, לבני בן השלוש יצא לפני 7 חודשיים שעורה בעפעף התחתון. הלכתי לרופא עיניים והוא לחץ על השעורה כדי לנקז ולפי דברו זה גם גורם לריפוי יותר מהיר אבל, זה ממשיך לחזור (למעשה זה לא נעלם) ורופא נוסף המליץ על קומפרסים חמים כדי לא להגיע לניתוח. כרגע יש לו אדמומיות בעפעף התחתון. מיואשת ולא רוצה להגיע למצב של ניתוח לילד קטן. מה עוד אפשר לעשות? ואם זה מסוכן שזה נשאר כל כך הרבה זמן? תודה!!

שלום מיכל ,
אין נזק בהשארת המצב כפי שהוא. ניתן לנסות משחה סטרואידלית לנגע לתקופה קצרה.אם השעורה אינה גדולה מאד ממליץ כי המתיני עם הניתוח, ברוב המקרים בילדים הנגע נספג בעצמו
בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות,
מרכז רפואי רבין( בתי חולים בילינסון, השרון ושניידר)ד"ר יפתח יסעורנלי12/03/2009

שלום רב ד"ר,

יש לי שעורה בעין כבר שנתיים וחצי וממש נמאס לי מהמצב
האמת היא שיש לי יותר מאחת - יש שלושה בעין שמאל ושתיים בעין הימנית וזה מפריע מאוד מבחינה אסטטית

ניסיתי חימום - משחות - נתוח בכל עין וכלום לא עזר! מה עוד אפשר לעשות???

יש להדגיש שכרגע אני משתמשת ברואוקוטן כבר חודשיים

אודה לך אם תמליץ לי על טפול (אם נשאר משהו)

תודה רבה, נלי

שלום נלי,
נראה לי כי לאחר שנתיים וחצי הגיע הזמן לחשוב על טיפול יותר משמעותי מחימום או משחה. ניתן לשקול הזרקת סטרואידים לנגע או ניקוז של השעורה.
בקשר לראוקוטן, עלייך לדעת כי ידוע כי אחד הסיבוכים הקשורים בו הנו שעורות חוזרות, ולכן כדאי תוך כדי הטיפול בתרופה לבצע קומפרסים חמים לעפעפיים כטיפול מניעתי (החימום מרכך את השומן ומאפשר לו להתנקז טוב יותר מהבלוטות

בברכה, דד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות,
מרכז רפואי רבין( בתי חולים בילינסון, השרון ושניידר)"ר יפתח יסעורנלי19/03/2009

תודה על התשובה.
יש לי עוד שאלה, האם הזרקת סטרואידים תעבוד גם אחרי כל כך הרבה זמן? (שנתיים וחצי) והאם היא כואבת בד"כ?

תודה

שלום נלי,
אם הגוש דלקתי ואדום אזיי יתכן ויגיב לסטרואידיים בהזרקה למרות "גילו". ניתן תמיד לשקול גם הסרתו כירורגית כפעולה ראשונית.
כאב הנו דבר סובייקטיבי, רוב המטופלים אינם מתלוננים על דרגת כאב גבוהה אך ישנם אנשים רגישים יותר.

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתי חולים בילינסון, שניידר, השרון)נלי25/03/2009

כבר עברתי ניתוח וממש לא עזר! אבל אני שוקלת עוד ניתוח, השאלה היא האם מותר לבצע ניתוח בעת שימוש ברואקוטן? (ידוע שהעור נהיה ממש רגיש) והאם ניתן לבצע ניתוח בשתי העיניים באותו יום?

תודה על הסבלנות - אני ממש סובלת מזה

שלום נלי,
ראוקטן ידוע כגורם לשעורות חוזרות. עם זאת אם השעורה מפריעה מאד ניתן לבצע את הניתוח גם תוך כדי הטיפול בתרופה.
בד"כ לא מבצעים ניתח בשתי העיניים יחדיו היות והעין נחבשת לאחר הניתוח ויש גם מעט כאבים. אולם ניתן במקרים מיוחדים לנתח את שתי העייניים יחד.

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרי הדמעות
מרכז רפוא רבין (בי"ח בילינסון. שניידרת השרון)יוכי אליאס24/04/2009

לפני ארבע שנים עברתי ניתוח כלזיון.
ובשלוש השנים האחרונות אני סובלת משעורות בשני העיניים שלי ואני עושה את כל הטיפולים כמו שצריך כגון, קומפרסים, ונקיון בעיניים עם מגבונים מיוחדים, שמה משחת עיניים אנטיביוטי, ועדיין אני סובלת רציתי לדעת מה אפשר לעשות כי ממש זה לא עוזר לי.
הודה לך אל התייחסות

שלום יוכי
דלקת עעפיים כרונית המתבטאת בין השאר בכלזיונים חוזרים הנה בעיה קשה
לגבי הנגעים שכבר קיימים זמן רב ולא חולפים לבד יש לבצע פעולה כירוגית (ניתוח או הזרקת סטרואידים). לגבי מניעה ניתן לשקול טיפול בכדורי דוקסילין למשך זמן ממושך (לאחר בדיקה)
בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתי חולים בילינסון, שניידר והשרון)סבין25/04/2009

היי יסעור,
רציתי לשאול אותך האם הזרקת סטראוידים לעפעף עלולה לגרום לעפעף להתנפח ולהישר מנופח במשך חודשים רבים ואף שנים ?

תודה מראש

שלום סבין,
ההזרקה עצמה איה גורמת לנפיחות מעבר למס ימים. סביר יותר להניח כי הנפיחות קשורה לשעורה עצמה.

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתי חולים בילינסון, שניידר והשרון)סבין25/04/2009

שאלה נוספת..
עברתי אצלך הזרקות סטראודיים ולא חל שיפור כלל בעין.
יש לי המון שאריות של גושים בעפעף התחתון וגוש קטן בעפעף העליון שמנפח לי את כל העפעף העליון.
האם אוכל לעבור ניתוח על מנת להוציא את הגושים שנשארו?

שלום סבין,
במקרים בהם הסטרואידים לא הועילו כלל יש לשקול לבצע ניתוח. כמובן שממקרה כמו שאת מתארת שבו יש מספר רב של נגעים הדבר אינו פשוט היות וכל גוש שכזה מצריך ניתוח בפני עצמו.
מציע כי תפני שוב ע"מ לראות מה ניתן לעשות בשלב זה.

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתי חולים בילינסון, שניידר והשרון)חיילת18/05/2009

שלום רב,
עברתי ניתוח להסרת כלזיון בעפעף שמאל עליון. עד מתי העפעף נשאר נפוח ומלווה באדמומיות בדרך כלל?

שלום חיילת,
אם היית מציינת מתי בוצע הניתוח הייתי יכול לתת לך תשובה יותר מדוייקת.
הנפיחות הקשורה בניתוח חולפת בד"כ כעבור מס ימים. אם נוצרו שטפי דם בזמן ההזרקה הם לרוב חולפים לחלוטין כעבור 5-10 ימים.
הנפיחות הקשורה לכלזיון עצמו חולפת בד"כ מיד לאחר הניתוח או בטווח של מס ימים לאחריו. אם עברו מעל מס שבועות מהניתוח ועדיין יש נפיחות ואודם יתכן ויש צורך לתת טיפול נוסף.
בברכה

ד"ר יסעור
בברכה, ד"ר יפתח יסעורמוריה02/06/2009

שלום, אני בת 16 וחצי ולפני כשבועיים צצה לי שעורה בעין ימין על העפעף עליון בצידו השמאלית של העין. טיפלתי במשחה סינטומיצין וכשיצא כבר ראש מוגלתי טיפלתי בבמיקסין. כשהלכתי לרופא הוא פתח לי לי את הכלזיון עם מחט[אם אני לא טועה-ניקוז] ואמר לי להשתמש בטיפות אנטיביוטיות למשך 10 ימים. היום זה כבר היום העשירי ואני לא רואה כמעט שום שינויי בגודל הכלזיון-רק האדמומיות ירדה.
אני מתלבטת אם לעשות ניתוח או להזריק סטרואידים(ואני מניחה שניתוח זה מסוכן כי הכלזין נמצא מתחת לקו הריסים)או שכדאי לחכות עם זה עוד. הכלזיון מאוד מפריע לי מבחינה אסטטית ואני רוצה כבר להוריד אותי כמה שיותר מהר(לפחות תוך חודש חודשיים כי אני נוסעת לנופש לח"ול ואני לא רוצה לנסוע עם זה).

תודה מראש!

שלום מוריה,
היות והמצב נחשב עדיין אקוטי, וחלפו רק שבועיים מתחילת מאז הבעיה, כדאי להמשיך בטיפול שמרני בשלב זה וזאת ע"י חימום האזור ע"י קומפרסים חמים מספר רב של פעים ביום ומתן משחה, רצוי סטרואידלית ( מקסיטרול, אולטרקורטנול ועוד).
אם לא יכול שום שינוי בגודל הנגע בתוך שבועיים שלושה פני לפתרון יותר אקטיבי (ניתוח או הזרקה).

בברכה, ד"ר יפתח יסעוראבי15/06/2009

שלום,
אני בן 30.5, מעולם לא סבלתי משעורה או מדלקות עיניים ועפעפים.
לפני 18 ימים, הופיע לי נפיחות חזקה בעפעף שמאל עליון,שמלווה בכאבים. הלכתי לרופא, טען שלא רואה שום בעיה כרגע, למרות זאת ביצעתי קומפרסורים חמים ולאחר כשלושה ימים הנפיחות ירדה, והכאבים עברו.
לפני 10 ימים, התנפחה לי העין השמאלית שוב, הפעם מתחת לעפעף שמאל.
כמובן שגם עם כאבים, לאט לאט נוצרה לי שעורה גם על קו הריסים וגם בתוך עפעף שמאל תחתון. הרופא נתן לי מקסיטרול ללילה, וטיפות אופלוקס, בנוסף פעמיים ניסו לנקז לי את המוגלה עם מחט. כרגע עין שמאל נפוחה עדין וישנו גוש די גדול בתוף עפעף שמאל תחתון. בנוסף אתמול בבוקר התחיל לי בנוסף שעורה בעין ימין בעפעף תחתון, בקצה המרוחק מהאף, גם בתוך העין.
השאלות שלי -
1.האם כדאי כבר בשלב זה לבצע זריקות סטרואידים להמסת הגוש ? והאם ישנם סכנות בטיפול זה ?
2.האם כדאי לשקול לקחת כבר בשלב זה טיפול בדוקסין, למניעה ?
3.האם אני יכול לעשות קומפרסים עם תה בבונג ?
4.התחלתי לעסוק בספורט לפני כארבעה חודשים, האם יכול להיות שזהו הגורם לבעיה ? והאם אני יכול להמשיך לעסוק, במצבי, בפעילות גופנית - הכוללת אמון ארובי ואימון כוח ?
5. הבנתי שלא טוב להשתמש במשחה לעין(כרגע אני לא משתמש בטיפות, רק במשחה בלילה - מקסטרול) למשך זמן ממושך, כמה זמן אני יכול למרוח את המשחה ללא דאגה ?

אני מודה לך מראש
אבי

שלום אבי,
כדאי להמשיך בטיפול שמרני ע"י קומפרסים מרובים עם מיים חמים או תה בבונג למשך מס שבועות נוספים, ביחוד אם אתה מבחין בשיפור. אפשר להשתמתש במשחת מקסיטרול (סטרואידים) לפני השינה למשך 3-4 שבועות ללא חשש.
איני יודע על קשר לספורט ובודאי שלא כדאי לשנות הרגלים בריאים. עם הדוקסילין אל תתחיל עדיין אבל כן כדאי לעשות קומפרסים חמים פעם ביום גם אם אין שעורה בעפעף לצורך מניעה.

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רופאי רבין (בתי חולים בילינסון, שניידר והשרון)שירה כהן21/07/2009

יש לי צלקת של השעורה השאלה אים היא עוברת או ניתוח

שלום שירה ,
תלוי כמה זמן ה"צלקת" כבר קיימת. אם עברו מס חודשים ואין שום שינוי במצב, קרוב לוודאי כי על מנת להעלימה יש לנתח. אם חלף זמן קצר מהופעתה יתכן ותחלוף לבד או עם טיפול שמרני (קומפרסים חמים ומשחה )

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין
(בתי חולים בילינסון, שניידר והשרון)עירית30/07/2009

שלום, התחילה לי שעורה בשתי העיניים שהפכה לכלזיון כבר לפני כשנתיים.אני מאוד עקשנית שלא לעשות ניתוח כי אני מאוד פוחדת.בעין שמאל עבר לגמרי משום שכל הבלוטות התנקזו לגמרי הייתי לוחצת עליהן חזק.כרגע יש לי בעין ימין למטה גם עבר לגמרי ורק למעלה גוש מאוד קטן.הבעיה באותו הגוש זה שהוא היה מאוד גדול מעל העפעף ואז העין התנפחה כמו שעורה כי הנוזל היה צריך לצאתוראיתי שהנוזל יוצא מתחת לעפעף,כנראה שהחור שהוא יצר לא הספיק לכמות שרצתה לצאת ואז העין יצרה גוש נוסף וחיצוני בעפעף ואז התגלה לי דבר מוזר,ברגע שלחצתי על הגוש העליון כל הנוזל יצא דרך הגוש החיצוני ואז שמתי לב שבכל פעם שיש לי שעורה זה בא בזוגות אם לא מטפלים בגוש הראשון כי הנוזל חייב לצאת!!רציתי לשאול אם המצב הזה לא מדבק אנשים אחרים. ושאלה נוספת, הגוש שמעל העפעף ממש הצטמק אבל מהי הסיבה שלמרות שהיה לו חור לצאת ממנו לא הצלחתי להוציא הכל?האם הנוזל נעשה קשה ומוצק עד למצב שאי אפשר להוציא כלום?מצטערת על המכתב הארוך אני פשוט בהלם מהגילוי הזה אם הייתי יודעת קודם כנראה שהדבר היה עובר לי מזמן.פשוט בכל פעם שהעין אדומה יש לעזור לזה לצאת.ואם נשאר אפילו ממש טיפה בפנים יכולים להיוצר עוד גושים.

שלום עירית,
שעורה אינה מדבקת. ברוב המקרים בכלל לא מדובר בזיהום אלא בגוש דלקתי. במרכזו יכול להיות מעט נוזל אך רוב הגוש הנו מעטפת דלקתית מוצקה ולכן אין זה מתנקז במלואו.
במצב בו מדובר בגוש מוצק אשר אינו חולף מספר חודשים כדאי לנתח, ביחוד אם זה מפריע אסטיטת או תפקודית
בברכה, ד"ר יפתח יסעורגולן11/08/2009

שלום,
אני בן 34 בשבת האחרונה הייתי בבריכה ובערב גרדה לי מאד עין שמאל ביום ראשון בבוקר העין היתה נפוחה מאד מהחלק התחתון שלה ניגשתי לרופאת המשפחה והיא נתנה לי משחת עניים + טיפות בלילה כאשר מרחתי את המשחה גיליתי בבוקר שלמחרת שהעין יותר מתנפחת בעבר היתה לי דלקת וגם אז זכור לי שהמשחה גרמה לי לנפיחות יש לי שאלה .
האם זה בסדר שהמשחה מנפחת את העין מאד?
האם להמשיך ולמרוך את המשחה?
כאשר אני עושה קומפרסים חמים עם תה הנפיחות יורדת מעט.
אתמול הייתי אצל רופא עניים והוא נתן לי טיפות של פנימיקסין + משחה טוברקס לשים 3 פעמים ביום טיפה אחת ולאחר 5 דקות את המשחה.
האם כדאי למרוח את המשחה למרות שהיא מנפחת את העין ?
הרופא אמר שבשלב זה לא לבצע קומפרסים.
תודה
מה עליי לעשות?

שלום גולן,

מצטער על העיכוב בתשובתי. כרגע אני מצוי בחו"ל בחופשה.
טיפול בקומפרסים הנו הטיפול הטוב ביותר לשעורה חריפה. כדאי לבצע את הטיפול הנ"ל מס רב של פעמים ביום. כעקרון בד"כ אין זיהום חיידקי בשעורה ולכן הטיפול האנטיביוטי אינו עוזר. בוודאי שלא כדאי להשתש באנטיביוטיקה שלגביה יש חשש כי גורמת לך לנפיחות על רקע לאלרגיה לתרופה. אם עדין לא חל שיפור משמעותי במצבך מציע כי תגש לרופא לשקול שימוש במשחה סטרואידלית כגון מקסיטורל למשך 7-10 ימים בנוסף לקומפרסים
רפואה שלמה
ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רביןרונית ספליצקי24/08/2009

נראה לי שגם לי יש כלזיון, התחיל לפני כחודש וחצי קבלתי משחת מקסיטורל לשבוע פעמים ביום אך ללא שיפור חשוב לציין כי יש לי דלקת של קצה העפעף שהחלה לפני מס' חודשים הרופא יעץ לי להשתמש במגבוני איקאר באופן קבוע ועשיתי זאת באופן לא עקבי, הבנתי שאיך שהוא זא קשור לסבוראיה שיש לי. בכל מקרה אני לר מצליחה להיפטר מהגוש על עפעף שמאל והוא החל להציק מאד(צריבה ונוזלים בעין, מציק לראיה ולתחושה) מה לעשות כיצד לטפל.
רונית

שלום רונית
אם קומפרסים חמים ומשחת סטרואידים- (שהם הטיפול השמרני המומלץ) , אינם מועילים, יש לפנות לפתרונות אחרים כגון ניקוז הכלזיון בניתוח או הזרקה של סטרואידים לאזור כלזיון. פתרונות אלה הנם יעילים מאד בפתרון הגוש הקיים אך לא ימנעו הופעה של כלזיונים חוזרים.
לשם כך כדאי לבצע באופן מניעתי ויום-יומי קומפרס פושר לעפעפיים למשך 15 דקות ולאחר מכן לנקות את הריסים עם EYECARE. כדאי להתמיד בטיפול למשך מספר שבועות ולעיתים אף חודשים.
אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפון: 0546060660 .

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתי חולים בילינסון שניידר והשרון)משה17/09/2009

יש לי בעפעף ימין כלזיון וזיהום עם גולה גדולה והדבר מכביד על העין
הייתי אצל רופא שאמר לי לעשות קומפרסים, וחוץ מזה אני שם סינטומיצין פעמיים ביום ואנטיביוטיקה 3 פעמים ביום ועדיין אין שיפור

.שלום משה,
בד"כ נותנים הזדמנות לטיפול שאתה מקבל היות וברוב המקרים הטיפול מצליח להעלים את השעורה. ניתן להחליף את המשחה האנטיביוטית במשחה המכילה סטרואידים (למשל מקסיטרול). אולם אם הטיפול השמרני אינו מועיל כלל ניתן לשקול פתיחה כירורגית של השעורה.
אם זה המצב צור קשר עם מזכירתי בטלפון: 0546060660 . אשמח לראותך במרפאתי.

בברכת שנה טובה וחתימה טובה
ד"ר יפתח יסעורעינת26/10/2009

אני לא יודעת אם זה כלזיון אבל לפי מה שאני קוראת נראה לי זה זה. הייתי אצל הרופא היום ואמר לי שזה בלוטה בערפרף עליון. הוא נתן לי משחה מקסיטרול לפעמיים ביום. רציתי לדעת איך משתמשים במשחה? ותוך כמה זמן אני צריכה לעשות קומפרסים ואת משחה עד שאני צריכה לחשוב לחזור לרופא?? האם יש לי על מה לדאוג? וגם האם זה יכול לגרום לעוד התפתחויות של דברים אחרים? אה והכי חשוב קצת מגרד לי מותר לי לגרד או שזה יגרום למצב יותר גרוע??

שלום עינת,
התיאור שאת נותנת מתאים לכלזיון. רצוי להרבות בחימום העפעפיים ע"י קומפרסיםחמים ל 10 -15 דקות כל פעם ולמרוח את המשחה פעמיים ביום בחוץ ובפנים. המשחה מעט מטשטשת את הראיה. את יכולה לגעת באזור בעדינות.

בברכה, ד"ר יפתח יסעורטל07/11/2009

שלום,

עברתי ניתוח לכריתת כלזיון, לאחר הניתוח נשאר לי חור בעפעף בעליון, הוא אומנם קטן אבל אני יכול לראות דרכו כשאני עוצם את העין והדבר מפריע לי ומדאיג. אציין שעברו רק 4 ימים מאז הניתוח. האם החור יסגר? יש צורך לנקוט פעולות נוספות?

תודה
טל

שלום טל,
קשה לענות ללא בדיקה. נדיר שפגם בעפעף אינו נסגר באופן עצמוני אך הדבר בהחלט אפשרי. אם הפגם אינו נסגר בתוך מספר ימים נוספים כדאי להבדק ולראות האם יש לנקוט פעולה כירורגית אקטיבית.

בברכה, ד"ר יפתח יסעורליאת16/11/2009

שלום
התפתחה לי שעורה לפני חודשיים וחצי והכלזיון התחיל שבועיים אחרי-כבר חודשיים .
אתמול התחלתי ניתוח להסרתו-בהמלצת רןפא אך היא הפסיקה באמצע בגלל תגובתי-סחרור ותחושת התעלפות-הרגשתי כמעט את כל מה שנעשה למרות חומר הרדמה.
השאלה שלי-האם אני אמורה להרגיש כל כל הרבה בעת הניתוח-יכול להיות שלא הרדימה מספיק?
לאחר מכן אמרה לי לחמם את האיזור נתנה משחה ואנטיביוטיקה.-האם באמת צריך אנטיביוטיקה כי בהתחלה לא נתנו לי?
תודה
ליאת

שלום ליאת,

יתכן ובמהלך הניתוח הרופאה ראתה ממצא שבעקבותיו החליטה על מתן אנטיביוטיקה.
אני מציע כי אם בעוד מס ימים לא יחול שינוי לטובה במצב בקשי הפניה למרפאתי בבילינסון ונראה כיצד ניתן לסייע.

בברכה, ד"ר יפתח יסעורדניאל לוי20/11/2009

שלום,
התפתחה לי שעורה בחלק העליון של העין לפני כחצי שנה והיא לא עברה עד עכשיו.
בנוסף התפתחו גם שניים בעפעף התחתון לפני כחודש וחצי. הרופאה הביאה לי משחה אנטיביוטית והמליצה לשים קומפרסים חמים. וגם המליצה לעשות ניתוח על העפעף העליון.
השאלה שלי אם נשארת צלקת לאחר הניתוח והאם הניתוח כואב ואחרי כמה זמן מחלימים מהניתוח?

תודה מראש

שלום דניאל ,

צלקת אינה נשארת בד"כ לאחר הניתוח וזה אינו מהווה בעיה כמעט אף פעם. ההחלמה אורכת מס ימים בהם יש בעיקר נפיחות ושטפי דם.
כאבים יכולים להופיע בדעות שלאחר הניתוח כאשרא ההרדמה פגה. בד"כ למחרת כבר אין כאבים.
בסה"כ הניתוח אינו קשה ולא צריך לחשוש ממנו.
בברכה, ד"ר יפתח יסעור

מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתי חולים בילינסון שניידר והשרון)ליטל06/12/2009

שלום
לבת שלי בת ה- 8 במשך השנתיים וחצי האחרונות שעורות בכל מיני מקומות בעין ולאחריהם דלקת עיניים בקרנית.
אובחנה בסובלת בדלקת כרונית בעפעפים וטופלה בקומפרסים חמים משחות וטיפות סטרואידות בלי סוף,
כיום התחילה טיפול בדוקסילן חצי כדור ביום במשך 10 ימים
האם יכולה להיות תופעת לוואי של חולשה ועייפות בגלל גילה הצעיר??

בברכה
ליטל

שלום ליטל,
עייפות וחולשה אינן תופעות לוואי שכיחות של דוקסילין. דוקסילין עשוי לגרום לכאבי בטן ואי נוחות בבטן, הפרעות בבבליעה , ופריחה על העור באופן שכיח. ניתן להפסיק למשך מס ימים ולראות האם משפיע לטובה על הילדה . אם התופעות נמשכות פני לבדיקה אצל רופא הילדים

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רביןליזה12/12/2009

כבר למעלה מחודשיים ישנן שתי בלוטות שאובחנו ע"י הרופא ככלזיון, אצלי הן לא גודלות אבל נורא מגרד לי הרופא לא ממליץ על ניתוח. כבר הרבה זמן שאני ככה האם יש טיפול אחר, כדאי לנתח ?

שלום ליזה,
אם אכן המדובר בכלזיון כדאי לנסות קומפרסים פושרים מרובים ולהשתמש לתקופה מוגבלת במשחה סטרואידלית.
אם הנ"ל לא עוזר בטווח של מס שבועות, ניתן להזריק סטוראידים לנגעים ( תחת העור) או לנתח אותם. הכלזיון עצמו אינו מסוכן ומי שאינו רוצה יכול גם להמשיך ו"לחיות" עם הבעיה.

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שררות הפלסטיקה של העפעפים, ארובת העין וטדרכי הדמעות
מרכז רפואי רביןבתאל13/12/2009

יסעור אני בת 12 והתנפחה לי העין בעפעף העליון ויש לי כזאת מן כזאת בלוטה קטנה ואני נורא מפחדת מזה

שלום בתאל,
קרוב לודאי שמדובר בשעורה כלואה או כלזיון ואם אכן זה במצב אין לך מה לפחד. נסי לטפל עם קומפרסים חמים של תה מרובים ("טיפולי סבתא"). אם המצב לא משתפר בתוך מספר ימים או שהמצב מחמיר פני לבדיקה אצל רופא העיניים והוא ישקול האם להוסיף משחות מסוגים שונים או טיפולים אחרים. בכל אופן לא נראה לי שיש לך מה להכנס לחרדה כי לכל הבעיות בגילך ישנו פתרון טוב.

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רביןסימה20/12/2009

ד"ר יסעור שלום רב

לאחייני אובחן ע"י רופא כלזיון בעין. הרופא לקחת מספריים וגזר אותו. מאותו יום המצב רק מחמיר. הוא ממליץ על ניתוח אך אנחנו פוחדים לאפשר לו זאת לאור הנסיון עימו.

שאלותי האם הרופא עשה טוב שגזר?
האם כדאי כן לנתח?
איך אפשר לפנות אליך בענין זה?

שלום סימה,

מציע כי תיפני לבדיקה אצלי במרפאה (0546060660), או דרך הפניה לבילינסון (039377171) ואראה כיצד ניתן לסייע

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רביןאלישבע29/12/2009

ביום חמישי 24/12 עברתי ניתוחאני לא יודעת אם זה כליזון אך הרופא אמר לי שזה שעורה שהתיבשה הרפא הביא לי למרוח סינטומיצין במשך ארבעה יימים אם קומפרסים חמים כבר עברו 6 ימים ונשאר נפיחות אומנם פחות מתי הנפיחות אמורה לעבור ומתי עלי לפנות לרופא לביקורת שוב אני נורא מפחדת שזה משהו גרוע יותר יש מצב שזה יעבור אי פעם?

שלום אלישבע,
הנפיחות לא תמיד חולפ]ת מיד לאחר הניתוח כך שלא נראה לי כי יש מקום לדאגה, אך אנימציע כי תפני לרופא שלך לבדיקה בימים הקרובים אם המצב לא ישתפר

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתי חולים בילינסון שניידר והשרון)שלי גביזון08/01/2010

אני מטופלת שלך בבלינסון ואני סובלת מכלזיון בעין עברתי ארבעה ניתוחים וזה תמיד חוזר. כרגע אתה מזריק לי סטרואידים ואמרת לי שיכול להיות וזה יעזור אני אמורה לחזור אליך ב 1\20 לביקורת. היום היתעוררתי בבוקר עם נפיחות חדשה בעיו וכאבים חזקים שמקרינים לי על חצי פנים. השאלה שלי היא מה עושים נגד הסיפור הזה? אשמח אם תחזור אליי בתןדה שלי.

שלום שלי ,

שעורות החוזרות שוב ושוב הנה בעיה קשה. המדובר בד"כ בבעיה הנוצרת בזרימת השומן בבלוטות החלב בעפעף כך שהשומן הופך צמיג ויוצר פקק בפתח הבלוטות. ישנן בין 40 ל50 בלוטות בכל אחד מהעפעפיים. פקק השומן יכול לחזור על עצמו שוב ושוב, גם בבלוטה שכבר נסתמה בעבר . וגם בבלוטות נוספות באותה העין וגם בעעין השניה .
את הטיפול יש לחלק לשניים: 1. טיפול בבלוטה שכבר ניסתמה. 2. טיפול למניעת סתימה חוזרת
כאשר בלוטה נסתמת באופן חריף כדאי להרבות בקומפרסים על מנת להמיס את פקק השומן בפתח הבלוטה. בהמשך אם הבעיה אינה עוברת ניתן לנתח ולנקז את הבלוטה או להזריק סטרואידים לאזור הבלוטה.
הטיול המונע חשוב לא פחות ואף יותר. קומפרסים חמים פעם ביום יכולים לשמש גם כטיפול מונע . החימום מונע יצירת פקקים בפתח הבלוטה . לעיתים משתמשים בכדורים של דוקסילין או מינוציקלין למשך חודשים. אלה משפיעים על הרכב השומן בבלוטות והופכות אותו לצמיג פחות. עם זאת ישנם חולים שלמרות הטיפול המניעתי השעורות חוזרות אצלם ושוב ושוב ואנו נאלצים לטפל בתוצאות הסתימה בכל פעם מחדש.

בברכה
ד"ר יפתח יסעור..אהרון30/01/2010

ד"ר יסעור שלום רב.

אני צפוי לעבור ניתוח להסרת כלזיון יום לפני שאני טס לחו"ל למשך חודשיים.

האם יש איזשהו סיכון בכך?
איזו אנטיובוטיקה כדאי לי לקחת איתי לחו"ל?

תודה רבה,
אהרון.

שלום אהרון,

ניתוח כלזיון הנו בד"כ ניתוח קל אך גם בניתוח הקל ביותר עשויים להיות סיבוכים כדון דימום, זיהום, וכאבים. במקומך הייתי מקדים את הניתוח במספר ימים וטס רק לאחר שהעין מחלימה. הדבר נכון במיוחד אם אתה טס למדינה בה שרותי הרפואה אינם מתקדמים.
אני נוהג לרשום למטופלים שלי משחת מקסיטרול לימים הראשונים לאחר ניתוח
בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתיחולים שניידר בילינסון והשרון)אפרת15/02/2010

ילדתי בת ה-7 יש כליזון בעפעף התחתון בערך כשלושה חודשים,נסינו מישחות למניהן אשר הורידו את האדמומיות שהייתה והנפח גם קצת ירד אך עדיין השערוה קיימת.קבענו לה תור לניתוח ביום שישי הקרוב אך אני מאוד מתלבטת וחוששת האם כדאי מיכוון שזה כרוך בהרדמה מלאה.
מה לעשות?האם לבצע את הניתוח או להמתין שהשעורה תיעלם לבדה במשך הזמן?
בתודה מראש,אפרת.

שלום אפרת,
השעורה עצמה בד"כ אינה מפריע ואינה מסוכנת לעין.. לעיתים היא יכולה לגרום לגירוי בעין אך לרוב היא מהווה בד"כ מטרד אסטטי בלבד. במקרים אלה ניתן בהחלטל מתין לספיגת השעורה ללא חשש.

בברכה, ד"ר יפתח יסעורלילך18/02/2010

שלום ד"ר יסעור,

אני כותבת את שאלתי שוב כיוון שהיא לא נענתה.
אני סובלת מכלזיון בעפעף התחתון כחמישה חודשים. ארבעה חודשים בערך הייתי ללא טיפול.ביקרתי בבלינסון פעמיים. בפעם הראשונה בדקה אותי רופאה אשר אמרה לי לעשות קומפרסים חמים במשך חודש ונתנה לי משחת מקסיטרול למשך שבועיים. בנוסף קבעה ליתור לעוד חודש שבמידה וזה לא יעזור תעשה לי זריקת אסטרואידים. בבדיקתי השנייה בבלינסון פגשתי רופא אחר, אשר אמר שהוא לא ממליץ על זריקת אסטרואידים ויש לבצע ניתוח, בנוסף אמר לי להפסיק עם הקומפרסים החמים כי אם זה לא עזר לי עד עכשיו זה גם לא יעזור. אני יצאתי מבולבלת מן הבדיקה. קבעו לי תור לניתוח אצלך בעוד מספר שבועות. מה אתה חושב על מה שקרה? האם אני צריכה להמשיך ולעשות קומפרסים? כיוון שאני שמעתי על אנשים שעשו קומפרסים במשך חודשיים. האם אני באמת זקוקה לניתוח?
הניתוח מאוד מפחיד אותי. וגם הבנתי שזה כנראה ישאיר לי צלקת, דבר שעוד יותר גורם לי להירתע. אם תוכל להסביר לי איך בדיוק מתבצע הניתוח ומה הסיכונים הכרוכים בכך אני אשמח.

שלום לילך,
כל מקרה לגופו כמובן אך בד"כ הניתוח אינו מותיר סימנים כך שאת יכולה להסיר דאגה זו מליבך. הקומפרסים אינם מזיקים ומציע כי תמשיכי בהם עד הניתוח. יתכן ויתמזל מזלך והמצב ישתפר עם הטיפול הנ"ל ולא תזדקקקי לניתוח.
חילוקי דעות בין רופאים ובין בני אדם בכלל תמיד יהיו כך שאת לא צריכה להתרגש או להתבלבל. יש רופאים המאמינים בטיפול מסויים בעוד אחרים מאמינים בטיפול אחר.
גם סטרואידים וגם ניתוח הוכחו כיעילים לטיפול בכלזיון.

בברכה, ד"ר יפתח יסעורלילך25/02/2010

שלום,

אתמול עברתי ניתוח בעפעפיים. בהתחלה איבחנו שיש לי כלזיון. במהלך הניתוח הרופא גילה כי זה איננו כלזיון, אלא ציסטה שומנית. והוציאה מבחוץ, ולאחר מכן תפר את העפעף.
שאלתי היא: האם תשאר לי צלקת בעפעפיים? כיוון שזה הוצא מבחוץ ולא מבפנים?
ואם כן כדאי לקנות משחה להעלמת צלקות (קלו קוט)?האם זה יעזור? ומתי יהיה ניתן למרוח אותה?

שלום לילך,
כמובן שלא ניתן לענות באופן ספציפי ללא שהפרטים המדוייקים של הניתוח ידועים לי. אומר באופן כללי כי בד"כ לא נותרת צלקת כלל בניתוחי עפעפיים מהסוג שתיארת וכי אין צורך בשימוש במשחות מיוחדות במרבית המקרים

בברכת רפואה שלימה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתי חולים בילינסון שניידר והשרון)לילך26/02/2010

ועוד שאלה קטנה.. מה יותר חמור כלזיון או ציסטה שומנית? ולמה יותר יש סיכויים לחזור?
מצטערת אם השאלה קצת מטופשת, אבל אני סקרנית לדעת.
מודה לך מאוד.

שלום לילך,
לשמחתך שני המצבים אינם חמורים וסיכויי החזרה בשניהם נמוכים.

בברכה, ד"ר יפתח יסעורא.ש.01/03/2010

יש לי נטייה לכלזיונים ועברתי כבר כמה ניתוחים להסרתם.
אף טיפול לא הוכח כיעיל באופן מוכח וכל רופא המליץ על טיפולים שונים.
ישנם מקרים בהם כשאני עושה קומפרסים זה עושה דלקת בכל העפעף והוא מתנפח מאוד וכואב (לעומת לפני הקומפרסורים)

אני מרגיש חסר אונים שכן הדבר לעיתים לא אסתתי ואני מחפש עזרה דחופה.

אודה לך אם תייעץ לי בנושא זה ותודה מראש

שלום א.ש.,ום

בזמן שמתפתחת שעורה חריפה הטיפול בקומפרסים הנן היעיל ביותר. לאחר מס ימים ניתן להזריק סטרואידים או לנתח. אולם מתיאורך נראה כי אצלך כדאי לחשוב על טיפול מניעתי לאור ריבוי הארועים. טיפול כנ"ל הנו קומפסים חמים באופן מניעתי, כלומר 15 דקות ביום לעפעפיים גם כשאין שעורה וזאת במטרה להמיס את פקקי השומן בפתחי הבלוטותהמתחילים את התהליך. אצל מי שגם טיפול זה אינו יעיל ניתן לנסות טיפולים ארוכי טווח בתרפות דוגמאת דוקסילין או מינוציקלין

בברכה ד"ר יפתח יסעור

בברכה, ד"ר יפתח יסעורמ.מ18/03/2010

אני בת 19 ולפני כחצי שנה היה לי שעורה בעין ימין למעלה ואחרי כמה זמן גם למטה הייתי אצל רופא עניים והוא נתן לי משחה ואח"כ הנפיחות עברה אך נשארה גולה קטנה ואתמול התנפחה לי שוב העין למטה, הלכתי לרופאה והיא אמרה שזה שעורה, כעת העין פחות נפוחה אבל כואבת אני משתדלת כל כמה שעות לעשות קומפרסים עם מים חמים, אני מאד מפחדת מטיפול כירוגי ולא יודעת מה לעשות אודה לך אם תייעץ לי.

שלום מ.מ,
הטיפול בשעורה בשלב החריף הנו חימום ע"י קומפרסים חמים עם מיים או תה. ניתן להוסיף משחה סטרואידלית או אנטיביוטיות. טיפול זה בד"כ מעלים את השעורה לחלוטין בתוך מס ימים. ניתן להתמיד בו גם מס שבועות. אם לאחר מכן השעורה הכלואה אינה חולפת ואם היא גורמת להפרעה קוסמטית או אחרת ניתן להזריק סטרואידים לנגע או לנתחו. לעיתים השעורה הכלואה יכולה להספג לחלוטין גם לאחר חודשים רבים, כך שלא צריך למהר לפעולה כירורגית אם את חוששת

בברכה, ד"ר יפתח
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתי חולים בילינסון שניידר והשרון)לילך18/03/2010

שלום ד"ר יסעור,

לפני שלושה שבועות עברתי ניתוח במרפאתך בבלינסון בעפעפיים להוצאת ציסטה שומנית שבהתחלה אובחנה ככלזיון.
אחרי שהנפיחות והתפרים ירדונשאר לי עדיין אותו גוש לבן בעפעף אך רק קטן יותר, ולפי ראייתי הוא כרגע בתהליך גדילה. אני מניחה שהרופא המנתח לא הוריד את כל הציסטה. עצוב לי נורא כי מאוד סבלתי בניתוח הקודם.אני רוצה לקבוע תור חדש אבל אני לא יודעת אם לרופא המנתח או למרפאת עיניים כללי. אודה לך אם תייעץ לי מה לעשות, ואם באמת יכול לקרות מצב כמו שתיארתי.

תודה, לילך.

שלום לילך,
מציע כי תקבעי תור חוזר למרפאת אוקולופלסטיקה בבילינסון אותה אני מנהל. בקשי מהמזכירות להפנות אותך אליי ואראה כיצד ניתן לסייע. כווני את התור לעוד חודש לערך היות ולוקח זמן להחלמה

בברכה, ד"ר יפתח יסעורלילך27/03/2010

שלום ד"ר יסעור

כבר ביקרתי במרפאתך שבוע שעבר באוקולופלסטיקה ,הייתי אמורה להיכנס אליך אך בשל עומס רב שלחו אותי לסגן מנהל מחלקת עיניים.
הרופא קבע כי הציסטה חזרה.
במקום שומנית הוא כתב שזו עורית. הוא נתן לי משחת מקסטירול למרוח פעם אחת בלילה (והאמת שאני לא זוכרת לכמה ימים, אם אתה יודע אשמח אם תגיד לי) ולעשות קומפרסים חמים. בנוסף קבע לי תור לראות אם ישתפר ובמידה ולא אז לעשות ניתוח. הייתי שמחה אם אתה תבצע את הניתוח שלי. התור נקבע ל22.4 ב 8 בבוקר. האם זה אפשרי?

תודה רבה וחג שמח:)

שלום לילך,
קיבעי תור למרפאתי (אוקולוםלסטיקה ) לתאריך זה ואם יהיה צורך בניתוח אבצעו באותו יום.
את המשחה מרחי לשבועיים

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין, ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתי חולים בילינסון שניידר והשרון)יוני אילוז25/04/2010

שלום ד"ר יסעור.
יש לי כלזיון שהתפתח במהלך ההריון, והחמיר יותר לאחר לידה,הכוונה שזה התנפח ממש, הייתי מספר פעמים אצל רופא עיניים , והוא נתן לי משחה שנקראת maxitrol וכמובן קומפרסים, אך ללא הועיל, יש לי תור לניתוח 1.6.10, לפני יומים הבלוטה בעין התפוצצה ויצאה מלא מוגלה, כרגע העין קצת רגישה וכואבת, שאלתי היא, לדעתך יש סיכוי שזה יעבור לבד ללא צורך בניתוח? כרגע אני ממשיכה עם קומפרסים והמשחה.

שלום יוני
הטיפול שאת נוקטת הנוט נכון, לשלב הזה והייתי ממשיך בו במשך שבוע שבועיים ללא שום טיפול נוסף

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתי חולים בילינסון שניידר והשרון)שי04/05/2010

שלום דוקוטור יסעור,
עשיתי היום ניתוח שעורה,העין נפוחה קצת אבל עדיין אני רואה את הגולה שהיתה…מה עושים?והאם אפשר לשטוף את העין רגיל??
אשמח לתשובה-תודה רבה.

שלום שי,

אני מבין את חששך אך אם ביצעת את הניתוח רק היום אזיי לא ניתן לשפוט דבר לגביי התוצאה. יש להמתין מס ימים עד שהבצקת תחלוף ואח"כ אתה יכול לפנות לרופא שניתח אותך לבדיקת התוצאה הסופית
בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתי חולים בילינסון שניידר והשרון)יעל12/05/2010

שלום
אחרי ניתוח להסרת כלזון, האם יש טיפול? ( משחה או טיפות?).

שלום יעל,
בניתוח כלזיון מקובל לתת משחה לשך מס ימים (בד"כ על בסיס סטרואידלי). בימים הראשונים ניתן לקרר את האזור ע"מ למנוע התנפחות.
לאחר במן אם עדייןם נותר שריד לכלזיון ניתן להמשיך טיפול עפם קומפרסיים פושרים כפי שמטפלים בשעורה טריה.

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רביןאני31/05/2010

שלום,

ביצעתי ניתוח להוצאת ציסטה לפני כחודשיים. במהלך הניתוח עשו לי תפרים שאמורים להתמוסס בעצמם, אך עד עכשיו נשארו לי חלק מהתפרים בעפעף.

יש לי תור בעוד שבועיים, האם בזמן הזה עוד יהיה אפשר להוציא את התפרים?

תודה מראש.

שלום אני,

לתפרים נמסים לוקח זמן רב (שבועות) להספג. בזמן תהליך הספיגה התפר יוצר סביבו דלקת ולכן אני נוהג בדרך כלל להוציא את התפרים כבר בביקור הראשון כעבור שבוע, ולא משנה עבורי האם התפרים נמסים או לא.
בכל מקרה ניתן להוציא את התפרים גם כעבור שבועיים או חודש, אם הם לא נשרו לבד.
בינתיים, עד הביקור אצל הרופא שלך את יכולה לשפשף בעדינות את איזור התפרים עם פד גזה רטוב והם עשויים לנשור לבד
בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות (אוקולופלסטיקה)
מרכז רפואי רבין (בתי חולים בילינסון, שניידר והשרון)אורית12/07/2010

שלום רב,
לבני בן ה- שלוש וחצי אובחן כלזיון לפני כחודש מתחת לעפעץ העליון נפיחות וגולה קטנה, לפני כשבוע ביקרנו אצל רופא עיניים שטען שזה כבר לאחר השעורה וצריך לעשות קומפרסיים, לאחר מס' ימים ניתן לראות שיש החמרה והעין נהייתה נפוחה יותר, ביקרנו אצל רופא אחר שהחליט להפוך לו את העפעף ולנקז את המוגלה עבר יום אחד אך המקום עדיין נפוח , אני ממשיכה עם הקומפרסיים מתי אני אמורה לראות שיפור? תחושתי היא שלאחר הקומפרסיים העיין נפוחה קצת יותר האם הגיוני?
לא קיבלתי שום משחה חוץ מלבצע קומפרסיים מה אתה ממליץ?אני ממש לר רוצה לחשוב על ניתוח בגלל גילו הצעיר האם יש פתרונות אחרים?

שלום אורית,
בילדים כדאי לחכות בסבלנות עם הטיפול השמרני היות וכל פעולה כרוכה בהרדמה. הייתי מוסיף לטיפול משחה סטרואידלית כגון מקסיטרול למשך מספר שבועות. כתחליף לניתוח ניתן להזריק סטרואידים לכלזיון אך שוב, כדאי לחכות לשיפור ללא זריקה או ניתוח

בברכה, ד"ר יפתח יסעורמנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים,
ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתי חולים בילינסון, שניידר והשרון)חיה16/07/2010

שלום רב..
שלום אני בת 20,
הייתה לי שעורה בעין במשך חצי שנה ואחר כך זה עבר,לאחר חודש זה חזר לי ויש לי את זה כבר שנה וחצי בעין שמאל בתוך העין.
ובעין השניה זה בא והולך..הייתי אצל מספר רופאים וכולם הביאו לי משחות וזה לא עזר,הייתי גם אצל רופא בגרמניה שהביא לי משחה ממש טובה וזה לא עזר,
הציאו לי לעשות ניתוח אך אני פוחדת,כי שהייתי קטנה עשו לי ניתוח באותה עין לפזילה..בנוסף אני צריכה ללכת עם משקפיים ואני לא הולכת האם יש קשר בין הדברים?.והאם הניתוח מסוכן עם בעיה כמו שלי??
אשמח לקבל תשובה..תודה רבה!

שלום חיה,

שעורה שאינה נספגת מעצמה במשך מספר חודשים ושמפריעה ניתן להוצא בניתוח פשוט ללא חשש. הניתוח אינו קשה והנו קצר ומוצלח בד"כ. אין קשר לניתוח הפזילה שעברת או למשקפיים. אם את חוששת מא מהניתוח יתן לנסות לתת זריקה של סטרואידים לעפעף וגם יפול זה הנו יעיל לטיפול בשעורה כלואה

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים,
ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתי חולים בילינסון, שניידר והשרון)משה17/07/2010

לבני בן ה 4 אובחן לפני שנה ברטינובלסטומה, נאלצו להוציא לו עין שמאל. והוא עם פרוטזה. לפני כ3 שבועות התחיל אצלו אודם נפיחות ובלוטה בעףעף התחתון של עין זן. הרופא בבי"ח אמר שזו דלקת ונתן לנו משחת MAXITROL,אולם לא נראה שהבליטה יורדת. הדבר מפריע מאוד היות שהפרוטזה לא "יושבת" טוב, והילד נאלץ להיות בבית. שאלה: יתכן שזהו כלזיון והטיפול לא מתאים? כיצד יודעים ואיך ניתן לפעול? האם מותר ללכת לבריכה\ים? 

שלום משה,

גושים בעפעפיים הנם בדרך כלל כלזיון אך לא ניתן לקבוע זאת ללא בדיקה. האבחנה הנה קלינית ע"י רופא העיניים ועל פי המראה. הטיפול היעיל ביותר בכלזיון הנו חימום עם קומפרסים של מיים או תה קמומיל מספר פעמים ביום ושימוש במשחת מקסיטרול. אם הילד אינו משתפר תחת טיפול זה כדאי להפנותו לבדיקה חוזרת. כלזיון אינו מדבק ולכן ניתן ללכת לים ולבריכה. דלקת עיניים לעומת זאת מאד מדבקת ולכן כדאי לפנות שוב לבדיקה אם הבעיה לא חלפה
בברכה, ד"ר יפתח יסעורמנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים,
ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתי חולים בילינסון, שניידר והשרון)קדוש עידית08/08/2010

שלום,
שמי עידית אמא של נועם בן השלוש. לנועם יש שעורה כלואה מזה כחודש וחצי היינו אצל רופא העיניים שהמליץ לנו קומפרסים של תה קמומיל ולהמתין כשלושה חודשים אם לא עבר יש לשקול ניתוח. האם יש דרך נוספת לטיפול? מה עם משחה?

שלום עידית,
ניתן להוסיף לטיפול בקומפרסים החמים משחה סטרואידילית למשך מספר שבועות. במקרים מסויימים ניתן להזריק סטרואדים לנגע או לנתחו. בגיל הילדות אני חושב כי עדיף להמתין עם התערבות כירורגית היות ובד"כ, בסופו של דבר, הנגע נעלם מעצמו. יש לזכור כי כל התערבות בילדים צריכה להיעשות בהרדמה. אמנם הסיכון בהרדמה מינמאלי אך הפעולה יכולה להיות חויה לא נעימה לילד וגם את זה יש לקחת בחשבון.

בברכה, ד"ר יפתח יסעור

מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בילינסון שניידר והשרון)לילך09/08/2010

שלום דר יסעור,
הייתי אצלך בבילינסון בשבוע שעבר והזרקת לי סטרואידים לעפעף (בפעם השניה, כלזיון) במקום לעשות ניתוח. יש שיפור ניכר בעין. רציתי לשאול האם אני יכולה להתאפר.
תודה
לילך

שלום לילך,
אני שמח כי חל שיפור במצבך. כדאי לחכות עוד מס ימים לפני שתתחילי להתאפר

בברכה, ד"ר יפתח יסעור

מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בילינסון שניידר והשרון)יוסי12/08/2010

שלום לי יש כלזיון בעין ימין בעפעף אליון 9 חודשים עברתי 3 נתוחים ועדין יש לי כלזיון אני לא יודע מה לעסות

שלום יוסי,

במקרים עקשנים ניתן לבצע הזרקה של סטרואידים לנגע בנוסף לניתוח. טיפול כזה לרוב פותר את הבעיה

בברכה, ד"ר יפתח יסעור

מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בילינסון שניידר והשרון)סיגל07/09/2010

שלום, אני כבר שנתיים סובלת מתופעה הולכת וחוזרת של כלזיון בעין שמאל. עברתי שני ניתוחים במקומות שונים בעין ועדין מתחילים להתפתח חדשים. מה אפשר לעשות כדי למנוע את הופעתם וכדי להעלים אותם ללא ניתוח נוסף?

שלום סיגל,
שעורה מתחילה לרוב מסתימת בלוטת שומן ע"י פקק של שומן קשה.
הדרך הפשוטה ביותר למנוע שעורות הנה ע"י ביצוע קומפרסים חמים לעפעפיים במשך 10 דקות בכל יום, וניקוי העפעפיים עם EYECARE לאחר מכן. החימום ממיס את השומן ומשפר את זרימתו מבלוטות השומן. בצורה זו נמנעת יצירת אותו "פקק" המתחיל את התהליך.
בחולים בהם יש שעורות חוזרות למרות טיפול זה ניתן לטפל לאורך זמן בכדורים של דוקסילין או מינוציקלין תחת השגחה רפואית.
אם מתפתחת שעורה חדשה יש "להתקיף" אותה במספר רב של קומפרסים חמים מידי יום, מיד עם הופעתה. בנוסף כדאי להשתשמש במשחות המכחות סטרואידים ואנטיביוטיקה דוגמאת מקסיטרול

בהצלחה

בברכה,
ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתי חולים בילנסון שניידר והשרון)רויטל לוי14/09/2010

שלום, התנפחה לי העין באופן רציני ואיתה נוצרה לי מעין גולה קטנה עם נקודה לבנה מעליה, כמעין חצקון. הופנתי למיון עיניים שם נתנו לי משחת מקסיטרול ולעשות קומפולסימים חמים. הלכתי גם לרופא משפחה שהציע לקחת כדורי אנטבינוטיקה בנוסף. עברו 4 ימים מאז והגולה הקטנה לא נמסה. הנפיחות ירדה משמעותית. מה עושים אני ממש ממש בלחץ שזה ישאר לי .או שמא זה כלזיון.

שלום רויטל

ממתינים!

לפי תיאורך המצב בשיפור וכבר נבדק ע"י רופא עיניים שלא התרשם מבעיה דחופה.

הטיפול שאת מקבלת הנו טיפול מתאים למצב של שעורה או כלזיון שהוא המצב השכיח ביותר לנפיחות בעפעפיים

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתי חולים בילנסון שניידר והשרון)אתי04/12/2010

לפני כחצי שנה הופיע לי כלזיון בעפעף הימני התחתון לאחר שהמשחות, טיפות וכדורי אנטיביוטיקה כגון: אוגמנטין למינהם לא עזרו, הרופא החליט לשלוח אותי למיון שם היתה התערבות,לפתוח את הנפיחות מהצד החיצוני, יצא קצת מוגלה וקצת דם. הנפיחות ירדה משמעותית אך עדיין נשאר שכבה קטנה יותר של הכלזיון. בנוסף לפני כחודשיים וחצי יצא גם בעין השמאול גם בעפעף התחתון. הרופא אינו ממליץ על ניתוח בגלל סיכונים של פגיע בשרירי שק הדמעות וכו', אך המצב לא משתפר וכבר בעיין השניה יש לי את הכלזיו כחודשיים וחצי. מה אפשר ליעץ לי כדי להפתר מזה?

שלום אתי,

בכלזיון שהנו טרי יחסית הטיפול היעיל ביותר הנו קומפרסים חמים מרובים ומשחה סטרואידלית (לתקופה מוגבלת ותחת מעקב רפואי).
אם לא חלה ספיגה מלאה של הכלזיון בתוך 2-3 חודשים או שהכלזיון לא ממשיך להצתמק באופן הדרגתי, כדאי לנקוט באמצעים פעילים ע"מ להעלימו.
אפשר להזריק סטרואידים לאזור הכלזיון או לנתח את הכלזיון .

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתי חולים בילינסון, שניידר והשרון )אתי31/03/2011

לפני כחצי שנה התחיל כילזון עברתי ניתוח ולאחר חודש שוב חזר ועשיתי שוב ניתוח ולאחר חודש צמח לי מתחת לעין ועשיתי ניתוח עכשיו חזר לי מעל העין וגם מתחת לעין אני משתמשת במשקי החימום שהרופא המליץ לי וקומפרסים ומשחה ולא רואה שיפור רציתי לקבל מידע על הנושא הכילזון והטיפול בו אודה אם תצרו עימי קשר באמצעות המייל בתודה אתישם בדוי בת 1803/04/2011

לפני שנה בערך התחיל לי כלזיון בעין ימין שלא עבר עד היום.
אחרי אינספור שקיות תה מבוזבזות ומשחות וטיפות, כמובן לא היה שינוי.
כבר הבנתי שלבד זה לא יעבור, ויש לי שתי שאלות:
1.אם זה נמצא ליד\על שק הדמעות, אפשר לעשות ניתוח\זריקות?
כי הבנתי שזהו מקום בעייתי.

2.אני מרגישה שמתחילה לי שעורה בדיוק באותו מקום, בעין השניה.
הייתי אצל רופא מומחה, והוא אמר לי שאין שם כלום, למרות שאני כבר מזהה את הגוש הקטן הזה טוב מאוד.
האם זה בגלל שאני לוקחת רואקוטן כבר 3 חודשים?
האם זה יעבור בסיום הרואקוטן?
תודה:)דני סרוסי08/04/2011

שלום יש לי בעין כלזיון(עיין ימין שלי נורה נפוחה כבר שבוע) הלכתי לרופה והוא נתן לי טיפות ומשחה והוא אמר לי שאם היה לי בעין למטה פריחה אז יכול להיות שיש לי הרפס בכל מקרה השעורה לא עוברת לי וזה נהיה יותר גרוע מלילה ללילה מה עליי לעשות? תודהמחאמיד שאדי16/04/2011

היה לי כזיון בעין שמאל מלמעלה עשיתי ניתוח מד"ר ריתה שטוריך אבל הנפח נשאר כל יום אני קם עין סתומה ונפח חזרתי למנתחת ואמרה לי עדיין נשאר מילמטר קטן אמרה לי אם יגדל עוד חודשיים נעשה עוד ניתוח נתנה לי משחה וטיפות ועשיתי מים חמים ולא עזר מה לעשות ד"ר יפתח יעסור?אורלי20/04/2011

שלום, בתי בת הארבע וחצי סובלת מנפיחות הולכת וחוזרת בעפעפיים בשתי העיניים (לעיתים מלווה בדלקת עיניים) למעלה משנה. בבדיקת רופא עיניים נאמר לי כי מדובר בשעורה,
וכיוון שעברה למעלה מחצי שנה אין טעם לנסות לטפל אלא לבצע ניתוח.מיותר לציין שאני חוששת מכך מאוד.
האם ניתוח באמת הכרחיואין טעם בשלב זה לנסות טיפול אחר? תודה.לילך22/04/2011

שלום דר ביתי בת 5 אסמטית צריכה לעבור ניתוח יש לה שעורה כלואה בשתי העניים אני חוששת מהרדמה כללית מה עושים ואם יש רופא טוב תחחזור אלי בבקשה אני לחוצה תודהלילך24/04/2011

דר שלום שוב לילך בקשר לשאלה הקודמת לילדה בת 5 אסמטית השעטרה הכלואה מפריעה בראיה או משהו או רק קוסמטיתלי27/04/2011

שלום, אני סובלת מכלזיון כבר המון זמן, יש לי כמו כמה גולות כאלה בכל מיני מקומות בעיניים, אני ממש סובלת מזה וכל הזמן זה חוזר, (כשנוגעים בעין אפשר ממש להרגיש את הגולות בעיניים) ולעתים מתנפח מאוד, עשיתי את הניתוח, בשתי העיניים באותו ניתוח, והוא לא עזר לי בכלל ועדיין כל הגולות האלה נשארו לי. ניסיתי טיפול שמרני של משחה טיפות עיניים ומגבונים סטריליים לעיניים, של דוקטור פישר וגם זה לא עזר. אני ממש לא יודעת כבר מה לעשות, רציתי לשאול אם יש עוד איזושהי דרך לטפל בזה ולהעלים את זה אחת ולתמיד, (אני לא רוצה לעשות את הזריקה של הסטרואידים, אם יש דרך אחרת אני אשמח לשמוע עליה). תודה מראשאורי28/04/2011

שלום וברכה, לאורי שלנו בן השנתיים וחצי שעורה כלואה מזה כמה חודשים.השעורה טופלה בחימום המהקום,משחות ואף טיפול הומואפטי אך הסימן נותר ללא שינוי. עתה התפתחה שעורה חדשה. הבנו שיש לחכות אם לא רוצים לנתח בגיל הזה.האם שוב לעשות קומפרסים לשעורה החדשה האם יש דרך נוספת בגיל זה. תודה מראש על ההתייחסות!הילה03/05/2011

שלום ,
יש לי שעורות בעין חוזרות כבר יותר מ-8 חודשים.
לפני זה לא היה לי בכלל והדבר מאוד מוזר לי.
עשיתי כבר כמה פעמים זריקות סטרואידים בעין ואכן הכלזיון עבר, בעין ימין זה לא ממש הצליח ונשאר לי עוד גוש קטן מהכלזיון.
הייתי רוצה לדעת ממה בדיוק זה נגרם ? ואיך יש לטפל שזה לא יחזור לי שינית .
האם זה גם יכול להיות אלרגיה כל שהיא? אפילו שהדבר לא היה לי מעולם והתחיל לי לפני כ8 חודשים .
אשמח אם תענה לי על זה, תודה רבה :)יעל חן09/06/2011

שלום יש לי הפניה לניתוח להסרת כלזיון,אז 2 שאלות:
-בדקתי בבית חולים הלל יפה והם אמרו שרק בספטמבר יש תור לבדיקה! אתה חושב שאצליח להשיג אצלך תור יותר מוקדם?
-מה העלות של ניתוח כזה? אני חייבת אומדן,למרות שבעקרון יש לי כללית פלטינום,פשוט אני רואה שבתי חולים ינתחו עוד מלא זמן..
-חשבתי על זריקת סטרואידים אבל הרופא לא הזכיר את זה בכלל,מה לעשות?עומר יצחקי10/06/2011

שלום יש לי שיעורה שהתחילה לפני כחצי שנה ולא עברה נהיה גוש כלזיון עברתי ניתוח לפני כחודשיים והנפיחות לא עוברת השיעורה לא רוצה לצאת האם זה לכל החיים?שירן15/06/2011

שלום,

יש לי כבר חודשיים כלזיון בעפעף התחתון בעין ימין, זה לא בולט מבחינה חיצונית, רק אם מסתכלים בפנים העפעף רואים נפיחות גדולה ואדומה.
כבר חודש וחצי שאני עושה קומפרסים, ומטופלת לסירוגין עם משפחת מקסיטרול.

בשבוע האחרון הגוש גדל מאוד, והיום קמתי בבוקר גם עם כאבים בעת מצמוץ או מגע. כשהסתכלתי בפנים העפעף ראיתי שיש לגוש ראש לבן, שלא היה שם עד היום.

הרופאה המליצה לי לעשות ניתוח, ורציתי לדעת האם לדעתך יש סיכוי שהכלזיון יעבור מעצמו? לא רואים אותו כך שמבחינה אסטתית הוא לא מפריע לי, ולמעט היום גם לא היו לי כאבים.
שאלה נוספת היא האם עליי לחשוש מהכאבים? יכול להיות שנוצר זיהום?

תודה רבה מראש.צביה10/07/2011

יש לי שעורה מזה כ-10 ימים ביקרתי אצל רופא עיניים שנתן לי משחה סטרואידית ואמר לעשות קומפרסים חמים במשך שבועיים ימים בינתיים ללא שיפור משמעותי שאלותיי הן מה לעשות לאחר שבועיים טיפול אם לא יהיה שיפור? האם לאחר הטיפול ובזמן הטיפול ניתן להתאפר בצורה עדינה? האם ניתן למרוח את המשחה גם בתוך העין כמו שאמר הרופא ואולי כדאי גם על העפעף לזירוז ההחלמה.
תודה מראש מצפה לתשובותייךורד30/07/2011

שלום רב,

אחרי כמה זמן מהופעת השעורה בעפעף תחתון, שהחלה כגרגר קטן והלכה וגדלה - (תהליך שארך כשלושה שבועות ולא נעצר למרות הטיפולים-חימום וטיפות ואז משחת מקסיטרול) ניתן להתערב כירורגית? זאת מאחר והשעורה מפריעה פיזית, (מגדרת) ואסתטית (גוש אדום קטן ומרגיז על העפעף).

תודה,

ורד

שלום ורד,

לרוב מקובל לחכות מס שבועות עד חודשים היות והשעורה יכולה להספד מעצמהה ללא ניתוח. עם זאת, במקרה והשעורה מפריעה מאד ניתן להתערב מוקדם יותר אפילו כעבור מספר ימים. התערבות כוללת ניתוח או הזרקת סטרואידים לשעורה. הכל תלוי במיקום השעורה בגודלה ובתכולתה
בברכה,

ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין ( בתי חולים בילינסון שניידר והשרון ).סיגל09/08/2011

שלום דוקטור יסעור
אני אחרי ניתוח כלזיון בפעם השלישית.
מתי מומלץ להסיר את התחבושת והאם יש סיכוי שזה לא יחזור?

שלום סיגל,

אחרי ניתוח כלזיון אנינוהג לחבוש את העין למספר שעות בלבד. יתכן והמנתח שלך נוהג אחרת וכדאי שתיוועצי עימו בעיניין

בברכה, ד"ר יפתח יסעור

מנהל שירות הפלסטיקה של העפעפיים ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין ( בתי חולים בילינסון שנייר והשרון)אלירן מהצפון02/09/2011

היי דר׳ הייתה לי שעורה בעין שמאל שהיתפתחה לי וניהיה לי גוש בצד שמאל של עין שמאל הבנתי מהתשובות שלך בפורום שקוראים לזה כליזיון יש לי נפיחות ואודם בעין גוש מגעיל וזה ממש מציק לי ולא אסתטי רציתי לדעת חוות דעת לגבי דרכי טיפול אני רוצה לסיים עם זה כמה שיותר מהר בעזרת ה׳ תודה!חסוי03/09/2011

שלום , לפני כ 5 חודשים התחיל לי מין גולה כזאת בעין מתחת , הרופא אמר לי שזה מין שק דמעה שלא התפוצצה , זה לא מזיק , הוא הציע לי ניתוח אך גם אמר שלא לעבור אותו כי הוא לא טוב , סבתא שלי הציעה לי לשים שום בתוך הגולה מפנים וכשאני שמה את השום העין שלי נהית ממש אדומה , מה אפשר לעשות בשביל להוריד את זה בלי ניתוח ?דליה06/10/2011

אני בת 35. עשיתי 4 ניתוחי כלזיון. האחרון לפני חצי שנה. השבוע התפתח אחד נוסף.. האם ניתן לחסל את התופעה לצמיתות או שמסתמן שזה ילווה אותי לכל החיים?עדי כהן27/10/2011

לפני כחצי שנה הופיעה נפיחות שאובחנה כדקלת שולי העפעפיים עם מוקדים בשני העיניים. לאחר שלא עזר הטיפול השמרני במשך חודשיים טופלתי בהזרקת סטרואידים שעזרו רק לעין אחת. בעין השניה נותר כילזיון גדול עברתי ניתוח להסרתו. יום לאחר הניתוח בהורידי את התחבושת מעבר לשטפי הדם ראיתי כי נשאר גוש אדום ורדרד שלא הוסר בניתוח. מאז עברו מס' שבועות ואין כל שינוי בגודלו. האם ייתכן ומדובר בשאריות של הסטרואידים מההזרקה שנכלאו שם? (הגוש נשאר באופן זה החל מהזרקת הסטרואיד לעין) כיצד ניתן לדעת אם מדובר ח"ו בגידול? (למשל BCC היות וחשוב לי לציין כי גידול קטן מסוג זה נמצא אצלי לפני כעשר שנים בעור הפנים). האם האופן בו הדלקת התחילה כאמור בשתי העיניים והיו במס' מוקדים- יכולה ללמד על כך שאין מדובר בסוג זה?
מה כדאי/ ניתן לעשות?של11/11/2011

שלום ד"ר יפתח יסעור
בתי בת ה2 ו3 סובלת מגוש שנראה דלקתי בעין שמאל עפעף עליון מעל הריסים כחודשיים וחצי.
הרופא אמר שזה נראה לו וירוס שהתיישב שם והמליץ על ניתוח.
מיותר לציין שאני חוששת מאוד מכל ההשלכות של הניתוח\ ההרדמה.
זה מציק לה כי מידי פעם היא מצביעה על העין ואומרת 'עין עין' (לא מדברת שוטף)
טופלה במשחה סטרואידית וטיפות אך ללא הועיל, בעבר גם היה לה וכשעברה טיפול אכן עבר לה עניין של שבועיים. כשאני עושה לה קומפרסים חמים היא מתנגדת מאוד.
עם כל הזמן שעבר אין הקלה או שינוי בגודל של הגוש.

האם יש משהו שעדיין לא עשיתי ואתה ממליץ עליו אשמח לשמוע את דעתך.
תודה מראש האמא המודאגתהדר25/11/2011

אני סובלת מדלקת כרונית בעפעפיים בשם בלפריטיס. יש לי כלזיון בעין כבר כמה חודשים, המלצת לי על הזרקת סטרואידים. השאלה שלי היא למה דווקא הזרקת סטרואידים ולא ניתוח? (למרות שאין לי שום בעיה עם ההמלצה שלך..), כמה זמן לוקח להחלים מהזרקת סטרואידים והאם הכלזיון יעלם לחלוטין בלי להשאיר אף צלקת? ואיך למנוע את חזרתו..הודה28/11/2011

שלום רב,

אני בת 34 לפני 6 שנים בערך ביצעתי ניתוח מקומי בעפעף העליון בצד שמאל בגלל שהיה לי כלזיון . שוב לאחר 6 שנים באותה עין התפתח כלזיון אחר בעפעף העליון אבל לא באותו מקום וגם בנוסף בעין השניה. האם יש אפשרות למנוע את הניתוח ומה היא הזרקת סטרואידים ואיפה עושים את זה האם תקופת ההחלמה אותו הדבר ומה מומלץ.

מחכה לתשובה דחופה.

תודה.שונטל28/11/2011

שלום רב לך דר' !
לפני כחמישה חודשים הגעתי לרופא עיניים עם בעייה של בלט בעין ימין , בעוד אני בבדיקות לבדיקת הבלט בעיין נהייה לי צניחת עפעף בעיין שמואל ,כנשלחתי ליעוץ בבית החולים שם נאמר לי (ע"י ראיה בלבד) שיש לי בעייה בצניחת עפעף בלבד , אנשים המכירים אותי טוענים בתוקף (כמוני) שיש לי גם בעיה של בלט בעיין וזאת לאחר שעשיתי בדיקות לבלוטת בתריס שיצאו תקינות, שאלתי היא כזאת האם יכול להיות אפשרות שבתחילת תהייה לי בלט בעיין אחת ובזמן קצת אחרי נפילת עפעף בעיין שני, האם יש קשר בין העיניים , והאם לאחר ניתוח להרמת עפעף בעיין אחת יש אפשרות שהבלט בעיין השניה תחזור לקדמותו אף על פי שהבעיה הרשונה בבואי למרפאה היא הבלט בעיין, מודה מראש אל תשובתך !נופית חן08/12/2011

שלום רב,
בתי בת 13 ועומדת לעבור בעוד כשבוע ניתוח כלזיון בשניידר .השאלה היא תוך כמה זמן תוכל לחזור לפעילות ספורטיבית ? כמה זמן לוקח הניתוח ? האם הניתוח מסוכן?
תודה מראשטל זהר07/02/2012

שלום,
אובחן אצלי כלזיון, והופניתי לניתוח.
שאלתי היא כיצב מתבצע הניתוח,
ומה הן ההגבלות לאחריו (למשל האם מותר לעסוק בספורט?).
ועוד שאלה - היכן אתה מנתח, והאם אפשר לקבוע אליך תור?
תודה מראש,
טלמירה חסוי.16/02/2012

בתי בת 12 , יש לה שעורה כלואה מזה חודשים.
פנינו ל 2 רופאי עיניים , אחד המליץ על ניתוח , ואחד המליץ על משחות,אך הדגיש שהתופעה יכולה לחזור על עצמה במשך כל החיים.
הניתוח מסוכן?
תודה.
נ.ב-לבתי יש שעורה כלואה ,
אך יש לה בשתי העיניים בחלקן התחתון ,
ובכל עין 2 שעורות כלואות.
תודה,
מירהכהן רוית17/02/2012

שלום
ביתי בת 3 ולפני חודשיים הופיע בעין ימין שעורה, אם הזמן היא גדלה . יש ימים שזה בולט ויש ימים שפחות אבל שזה בשיא זה נפוח מאוד ואדום. אין כאב וזה לא מפריע לה. הייתי פעמיים את מומחה ברפואת עיניים בקופה ולדבריואין מה לעשות אלא להניח לזה כי פתרון יחיד הוא ניתוח ובגילה לא כדאי בגלל ההרדמה. שאלתי מה ניתן לעשות והאם אין משחה או טיפול אחר כי זה מדאיג אותי… יש לציין שניסינו קומפרסים עם ביצה אבל היא מפחדת נורא ובכח זה לא ממש הלך ובשינה היא מתעוררת מזה ולא מוכנה שנמשיך. אודה לתשובתך.דקלה בנימין26/02/2012

שלום אני בחודש תשיעי להריון לפני חודש התחילה לי שעורה פנימית קטנה מעל העפעף טיפלתי בטיפות מישחה וחימום והיא קטנה עכשיו לפתע קמתי אחרי חודש והיא גדלה רואים מתחת שמרמים את העםעף גוש לבן מבפנים ניסתי הכול אני לא רואה שיפור האם זה קשור להריון או לחכות לאחר הלידה מה אתה מציע בבקשה תעזור לי אני מרגישה רע עם המראהחן03/03/2012

שלום
אני מתגוררת בחו"ל ויש לי כלזיון כבר 8 חודשים. פניתי לקוסמטיקאית (לטענתה מומחית) והיא אמרה שאני לא צריכה ניתוח . היא הרדימה לי את העין עם משחה והסירה את הגולה עם סכיןכשהיא קוראת לזה "שרפתי את הגולה". השאלה אם זה לא בעצם הניתוח שאתם עושים בארץ? האם זו הפעולה שצריך לעשות? אני מפחדת שהיא לא יודעת מה היא עושה והיא סתם משחקת לי בעין.tampa31/03/2012

That's my Brother! A hero to those saved, and their families! Mom would be (and Is) very proud of you for this, an for the man you've become. Love, your sister *Christy*מיכל03/04/2012

שלום,
אני בת 21 ועוד חודש מתחתנת,יש לי נפיחות בעפעף העליון,לפני שבועיים הלכתי לרופאה והיא אמרה לי שזה שעורה, היא נתנה לי משחת סינטומיצין לשים שבוע ואמרה לי לשים הרבה קומפרסים עם מים, עשיתי הכל והנפיחות ירדה קצת אבל השבוע אני שוב רואה שהנפיחות חזרה, אני לא יודעת מה לעשות, אני לא רוצה שתשאר לי נפיחות בחתונה, ומטיפול כירוגי אני מפחדת, מה עושים???
אודה לך מאד אם תענה לי תשובה במהירות האפשריתחייל27/04/2012

שלום דוקטור.
לפני כחודשיים אובחן אצלי כלזיון בעין שמאל באפעף עליון ותחתון וקבעו לי ניתוח לכירתתו.
אני כרגע נמצא בקורס חשוב מאוד והניתוח נופל לי בדיוק באמצע שלו.
השאלה שלי היא האם ההחלמה מהניתוח והחזרה לשגרה היא מיידית או שהבית חולים יפנה אותי לרם 2 למנוחה שלמעלה משבוע שבועיים?
בתודה שגיא.!אמא מודאגת03/05/2012

שלום רב
בני בן שנה ו4 יש לו כלזיון כבר יותר מ3 חודשים בשני העיניים עין שמאל יותר חמורה המליצו לנו על קומפרסים חמים בעזרת כרית חימום של מיקרו אך זה לא עוזר האם מותר לשים תיון או משהו אחר שיכול לעזור??אמרוםלנו שאם זה ישאר כך עוד חודש מומלץ על ניקוז?האם זה מסוכן?האם נשארת צלקת?האם יעשו לו בשני העיניים בבת אחת??אשמח לקבל תשובותסיון מימון04/05/2012

ד"ר יסעור שלום רב,
לפני כ- 3 חודשים בערך עברתי אצלך
הזרקת סטרואידים לשעורה (מאחר והיא נמצאה קרובה לריסים על האפעף ,אמרת שרק הזרקה ניתן לבצע )רציתי לברר מדוע נשאר לי מתחת לאפעף (חיצוני)כתם קטן לבן (לפי דעתי זה שאריות של סטרואידים שלא נספגו)האם זה ישאר לנצח או יש סיכוי שזה יחלוף עם הזמן,השעורה עצמה נעלמה(אציין שאני עובדת בבית חולים בילינסון)אשמח לקבל את תשובתך.בתודה סיוןאור13/05/2012

ד"ר יסעור שלום רב,
בני חייל שעובר לתפקיד קרבי בעוד חודשיים. כרגע אובחנה אצלו שעורה כלואה ולאחר טיפול שמרני שוקלים לנתח. האם ניתוח כזה מוריד פרופיל? האם תהיה בעייה לשרת בשרות קרבי בגלל זה? אני שואלת כי הטירונות הקרבית היא בדר"כ בדרום ושם ישנה חשיפה לאבק וחול.. מה דעתך? והאם הסיכויים שהשעורה תחזור גבוהים? תודה מראש…לינוי14/05/2012

הייתי אצל פרופסור מומחה לניתוחי עפעפיים מחלות בעפעפיים ואבחנו שיש לי כלזיון שמעתי עליך הרבה המלצות אני רוצה לבוא כדי שתחליט אתה החלטה סופית הכלזין שלי הוא גדול באמצע העפעף התחתון והוא מפריע לי אנא ממך
אני רוצה לדעת איזה בדיקות דרושות כדי לא לחזור שוב פעם בשביל זה אלא לצורך הטיפול שאני אצטרך?רויטל14/05/2012

הי עברתי ניתוח לייזר לפני כחודש ועתה סיימתי טיפול בסטרואידים ואנטיביוטיקה כעת הופיעו לי 3 שעורות בעין שמאל ניסיתי לשים צמר גפן עם מים חמים אך זה לא עוזר האם ישנה משחה ללא מרשם או משהו אחר שניתן לעשות? התייעצתי עם המנתח והוא המליץ פשוט להמתין מכיוון שעכשיו סיימתי סטרואידים מה עליי לעשות ? זה ממש לא אסתטי ולא נעים :-(רחלי16/05/2012

שלום דוקטור
אני בת 20 וכבר חודשיים שיש לי שאורה (כנראה כלואה)הייתי אצל 2 רופאים שהמליצו לשים קומפרסים..וזה כמובן לא עזר! הבעיה שלי היא שהשעורה שנמצאת על העפעף העליון גורמת לכך שהעין כאילו קטנה וסגורה יותר והגבה והעפעף קצת נחתו…
זה מאוד מפריעה לי מבחינה אסטטית!!!
העניין שאני גרה בצפון..ולא יודעת על מומחים כמוך שנמצאים פה..אתה יכול להמליץ לי על מישהו?או לאמר לי מה לעשות ניתוח או הזרקת סטרואידים?ענת כהן25/05/2012

שלום רב, לפני כ5 חודשים יצאה לי שעורה בעין שמאל,הלכתי למספר רופאים שלא המליצו בנתיים לעשות ניתוח אך נתנו לי משחה.
לפני כשבוע הייתי שוב בביקורת והרופא נתן לי אנטיביוטיקה.
(יש לי בעיה חמורה שאינני מצליחה לבלוע כדורים,רציתי לדעת אם יש את האנטיביוטיקה בסירופ? ).
לפני כמספר ימים חשבתי כאב בעין ימין וכנראה שצומחת לי עוד שעורה בעין השניה.
זה כבר ממש מתחיל להפריע לי ואני נורא מפחדת מניתוחים או מהזרקות לבלוטה.. יש דרך אחרת שבאמת תוכל לעזור לי להפטר משתי השעורות?ענת כהן25/05/2012

שלום רב, לפני כ5 חודשים יצאה לי שעורה בעין שמאל,הלכתי למספר רופאים שלא המליצו בנתיים לעשות ניתוח אך נתנו לי משחה.
לפני כשבוע הייתי שוב בביקורת והרופא נתן לי אנטיביוטיקה.
(יש לי בעיה חמורה שאינני מצליחה לבלוע כדורים,רציתי לדעת אם יש את האנטיביוטיקה בסירופ? ).
לפני כמספר ימים חשבתי כאב בעין ימין וכנראה שצומחת לי עוד שעורה בעין השניה.
זה כבר ממש מתחיל להפריע לי ואני נורא מפחדת מניתוחים או מהזרקות לבלוטה.. יש דרך אחרת שבאמת תוכל לעזור לי להפטר משתי השעורות?
בתודה ענת !ברק יעקב07/06/2012

שלום רב. לפני כשנתיים התחיל לי דלקת בהעין שלבסוף נוצר כלזיון השתמשתי בכל התרופות האפשרויות אך לא עשה כלום כולל קופרסים וכל התרופות סבתא בוא נגיד שאין דבר שקיים שלא נכנס לתוך העין שלי ..

כעבור שנה החלטתי לנתח איך הניתוח לא הצליח שהורדתי תתחבושת העין הייתי מאוד נפוחה אך עדיין הגולה הייתה שם בלי להתייאש ישר אחרי 3 חודש עשיתי שוב ניתוח שבאמת נראה כאילו הכלזיון עבר ורק נשאר אדמת כעבור שבועיים התחילה לצמוח רק גולה כמו פצע כזה אבל העףעף עצמו אין בוא גושי מה אפשר לעשות מתי יעבור כבר התופעה הלא נעימה הזאת?אור31/07/2012

שלום רב,

לפני כ3 חודשים צמחה שעורה בעין.

עשיתי הזרקה, שלאחר שבוע השעורה חלפה
ואולם לאחר חודש זה צמח שוב?
מה צריך לעשות?
בתודהעדי06/08/2012

שלום רב,
לביתי בת ה-14 יש כלזיון במשכך כחודש בעין הימנית בעפעף התחתון, הוא טיפה אדמומי ולא כואב בכלל . בשבוע האחרון התחלתי למרוח לה טיפות שמן עץ התה על הג'ולה של הכלזיון, לכלזיון אין ראש. האם להתחיל לשלב גם קומפרסים חמים של תה, ומגבונים ? והאם הניקוז עצמו כואב ?
בברכה,
עדי.לילך14/08/2012

שלום ד'ר יסעור. אתמול עברתי ניתוח להסרת גוש בעפעף השמאלי למעלה, הרגשתי את כל מהלך הניתוח צעקתי וסבלתי וכתוצאה מכך הרופא המנתח לא הצליח להוציא את כל הגוש והשאיר קצת. הרופא אמר לי שזה ירד עם הטיפול שלאחר הניתוח, משחה וניקוי עם סבון מיוחד. השאלה שלי האם הייתי אמורה להרגיש כך במהלך הניתוח? שהרגשתי את כולו? ומה שנותר מהגוש ייעלם עם הטיפול?? תודה רבה, לילךרונית04/10/2012

שלום,
מזה שבועיים ג'ולה קטנה מעל לעפעף הימני. לא אדום לא דלקתי ולא מפריע, וכמעט לא נראה לעין. אובחן ככלזיון. האם יש הכרח לנתח? ניסיתי קומפרסים חמים וסינטומיצין, לא משתנה אבל גם לא מפריע. יש נזק באי התערבות כירורגית?

תודהמרים05/10/2012

יש לי שעורה כבר במשך כמעט 4 שנים.
האם זה מסוכן? אם כן, איך אפשר לטפל בזה?טליה כהן08/11/2012

שלום, אני בת 16 ועשיתי לפני כ8 ימים ניתוח להסרת כלזיון בעין.הכלזיון היה גוש יחסית קטן והנפיחות אחרי הניתוח עברה,עכשיו העין נראית במצב נורמלי אבל עדיין כשאני נוגעת בה יש גוש ממש קטן…מתי זה יעבור ואם בכלל? ועוד שאלה האם גושים בעין של הצטברות שומן עוברים בסופו של דבר? תודהלורין12/11/2012

סובלת מכילזיון בעין ימין בעפעף עליון מזה שנתיים. השבוע הופיע שוב הכילזיון בצורה חריפה יותר. העפעף נפוח מאוד אדום וכואב (מעין גולה גדולה) כבר שבוע מטפלת עם קומפרסים חמים ומשחה אנטיביוטית ללא שיפור. האם כדאי לעבור ניתוח להסרתו או לחכות שיעבור?תומר12/12/2012

שלום ד"ר אני הובחנתי ע"י רופא שיש לי כילזיון בעין שמאל בעפעפף עליון, לפי דברי הרופא יש צורך לנתח כדי להסיר את הגוש מכוון שהגוש נמצא כשלושה חודשים, האם ניתן למנוע ניתוח למרות שהגוש נמצא כבר מס' חודשים, ואם כן מה מומלץ לעשות?אני25/01/2013

ילדה שלי בת שנתיים וחצי עם שעורה פנימית בעין שמאל
הייתי אצל רופא עיינים הביא לי משחה ואני עושה
לה הרבה קומפרסים עם תה ולא חל שינוי
מה עליי לעשות זה מציק לה וירד כמו חתיכת
בשר על העדשה של העין ושחכתי לציין שכבר חודש
ככה מה עליי לעשות ??? אני נורא מפחדת וחושבת שזה
מציק גם להרותם02/02/2013

כואב ליאנונימית מהמרכז15/02/2013

לפני כשנתיים התנפחה לי שעורה מאד גדולה בעיין הלכתי לרופא עיניים שהביא לי טיפות וטיפול בקומפקסין חמים, הנפיחות ירדה אך לאחר כמה זמן התפתח לי כלזיון ממש גדול, כשפניתי שוב לרופא עיניים הוא רשם לי סוג אחר של טיפות ובסוף הקומפרסין, לשטוף עם שמפו על דמע וחחרי קומפרסין טיפות.זה ירד קצת וחזרהקומפרסין אף פעם לא עזרו להעלים את הכלזיוןאף פעם אלא רק להקטינו ואז הוא גדל שוב! בהמשך התפתחו לי כלזניומים גם בעיין השניה והם כבר נמצאים כמעת שנתיים טופלתי במרפאת עיניים ובביקור האחרון אמר לי הרופא לעשות את הניתוח, אני לבנתיים עשיתי בדיקת אלרגיה כי היה נראה חי שזה נובע מגירוי אלרגי, והתברר שאני רגישה לאבק שאחד מן התופעות של האלרגיה זה שעורה בלחמית העין. קיבלתי הוראות איך לטפל באלרגיה למנוע גירויים נוספים וקיבלתי טיפות לאלרגיה בעניים. הית מציע לנתח? הניתוח שלי בעוד 3 שבועות! תודה רבה על העזרה!שיר חן14/03/2013

שלום קוראים לי שיר ואני בת 19.
לפניי כשלושה חודשים התגלה לי כלזיון בעפעף חיכיתי שזה ייעבור אך עד היום זה לא עבר הופניתי לרופא מומחה ואני אמורה לעבור ניתוח.
השאלה שלי היא כזאת, כמה ימי חופשה אני אמורה לקבל לאחר הניתוח לאור המצב שאני לוחמת שעובדת בשטח שהוא מדברי?
ובאיזה בית חולים כדאי לי לעשות ניתוח תודה שירגל02/05/2013

שלום, יש לי שעורה בעין ורציתי לדעת ולשאול כמה דברים:
1. האם זה מדבק? אם אני נוגעת בעין ואז בעין השנייה או מכל סיבה אחרת.
2. האם השעורה, לאחר שהיא כבר קיימת, ממשיכה להתנפח? לאחת שינה בלילה או במשך היום. כמו לדוגמא הרפס שמתנפח עד לגודל מקסימלי ואז מצטמק..
3. תוך כמה זמן (בערך) שעורה אמורה לחלוף?
4. האם חייב לגשת לרופא או שמספיק לעשות קומפרסים של תה קמומיל על האיזור? (כשמדובר בשעורה די קטנה בעפעף התחתון).

אשמח לתשובתך, תודה רבה.חסוי28/05/2013

יש לי שעורה כבר שבועיים והוצע לי לטפל בעזרת קומפרסים ומשחה ואנטיביוטיקה , הנפיחות באמת ירדה אבל הפצע הוא ממש על העף עף ועל שןרת הריסים העליונים כלפי מטה על העין ורואים את הצהוב ממש כמו חצקון , היום בבוקר שמתי לב שיש עליו גם נקודה אדומה כאילו יש בתוכו דם , האם הכל תקין ? זה יעבור ? מותר לי לפוצץ את זה ? ומה זאת הנקודת דם הזאת בתוכו?שיר כהנה18/06/2013

אני חושבת שיש לי שעורה בעין (יש לי מעט נפיחות, אדמומיות וכאב במגע בעפעף העליון ממש קרוב לחיבור בין העפעף העליון לתחתון בחלק שקרוב יותר לאף) רציתי לשאול מה הטיפול המתאים (קומפרסים עם מים חמים? כמה פעמים ביום?) וכן, האם אפשר ללכת לבריכה או שזה יכול להחמיר את השעורה? או אולי יגרום גם לעין השניה להידבק. תודה מראש :) שיראורנה08/07/2013

שלום רב,
בני בן שלוש וחצי ויש לו כלזיון כבר חצי שנה. הייתי מספר פעמים אצל רופא עיניים והוא אמר שזה לא ניתן לריפוי אלא צריך לנתח אבל אין הכרח לעשות זאת מייד. מכיוון שהוא קטן וזה כרוך בהרדמה מלאה החלטתי לא לנתח עד שלא תהיה ברירה. למען האמת נראה כי השעורה קטנה מעט, עודנה תקווה בליבי שנמנע מניתוח… האם יש מצב כזה? כי הבנתי שברגע שהשעורה הופכת לכלואה היא כבר לא תעבור בשום טיפול משום שזה הופך כמו לציסטה בתוך העפעף ולא ניתן לנקז - יש אמת בדבר - תוכל להפיח בי תקווה?

בנוסף רציתי לשאול - רופא משפחה (לא הרופא עיניים) שראה את הכלזיון רשם לילד מקסיטרול - שרק לאחר פגישה נוספת עם רופא העיניים הבנתי שהמשחה לא מומלצת והיא מכילה סטרואידים, מרחתי אותה מספר פעימים לבני , האם יש סיכון בשימוש בתרופה - בגיל שלו? ומדוע יש בעיה עם סטרואידים - למה הם גורמים שמעדיפים להמנע מהם?..

אשמח לשמוע ממך..
תודהפלג13/07/2013

שלום
לפני חמישה ימים התפתחה שעורה בעפעפף תחתון ונוצרה בליטה דיי גדולה באמצע. יש לציין כי אני גננת וחושבת שייתכן ונדבקתי מילדה בגן או שזה נובע משימוש במשחה בשם לוקסיד לטיפול באקנה. במהלך היומיים הראשונים השתמשתי בקומפרסים בתה ובשאר הימים השתמשתי בטיפות עיניים בשם טוברקס. זו פעם ראשונה שיש לי שעורה בעפעף תחתון ובדרך למעלה זה היה נעלם תוך שלושה ימים. בקרוב יש לנו ברית וזה מטריד אותי. איך אדע אם מדובר בכלזיון ומה לעשות?
תודה על המענהגיירלי כלאביו20/08/2013

שלום לך דר' יפתח יסעור .
מאז חודש יוני האחרון אני מותקפת באפסים . זה התחיל משני פרונקלים אפסצסים באזור המפסעה וזה עבר לישבן וכעת צמחה לי שעורה בעפעף התחתון .
אני מבקשת לדעת כיצד ואם בכלל ניתן למנוע היווצרות של פרונקלים או אפצסים נוספים . כעת הופיעה שעורה או אפצס בעפעף התחתון האם זה יהיה נכון לגשת לרופא משפחה או רצוי לגשת לרופא עינים . מהחומר שקראתי אני מבינה כי רצוי להתחיל בקומפרסים חמים . תודה גיירלי כלאביו.עומר ברק31/08/2013

שלום, יש לי כלזיון מספר חודשים בעפעף תחתון בעין ימין , רופא העיניים שלי נתן לי הפניה לניתוח להוצאת הכילזיון, עכשיו הבעיה היא שאני מרכיב עדשות מגע ביוםיום ואני רוצה לדעת כמה זמן לאחר הניתוח לא אוכל להרכיב עדשות מגע עקב הניתוח, והצורך שלו להתאחותהילה12/10/2013

שלום,
לפני שלושה ימים התחילה לי נפיחות בעפעף העליון עם גרד ועקצוצים, רופא שראה את זה די בהתחלה אבחן את זה כשעורה ונתן משחה וטיפות שטרם השתמשתי בהם, מאחר ובינתיים התחילה גם נפיחות רצינית ב״שקית״ מתחת לעין. אין ׳ראש׳ לשעורה בעפעף העליון אך יש אדמומיות, דמעות. בעיקרון זה נראה כאילו חטפתי אגרוף רציני…
עשיתי קומפרסים חמים של קמומיל כמה פעמים ביום אבל זה לא עוזר בכלום ונראה שרק מחמיר את הנפיחות מתחת לעין.
האם להמשיך בקומפרסים החמים?
האם לקחת את הטיפות והמשחה (מקסיטרול וסינטומיצין) כשהרופא ראה אותי לא הייתה נפיחות מתחת לעין.
אנא חוות דעתך
תודה קבה ושבוע טובאלי זיו19/11/2013

בוקר טוב..קראתי קצת על כל עיניין השעורה.. אני אחרי שתי ניתוחים והזרקה בעין שמאל בסוף זה נעלם לפני שבוע התחיל בעיין ימין.. אני מטפל בעזרת משחות וכנראה יעבור ניתוח.. אם יש מקום שאפשר לנתח או להזריק סטרואידים מהיום להיום אשמח לדעת.. יום טובנופר חן13/04/2014

שלום,
לפני שלושה חודשים התחילה לי נפיחות בחלק העליון של עין שמאל, בתקופה זו בוצע טיפול של מים חמים, משחה אנטיביוטית וטיפות עיניים לפי מרשם. לאחר כחודשיים ביצעתי ניתוח להסרת הגוש בעין.. הכל נראה בסדר הנפיחות ירדה משמעותית אבל אפשר היה להרגיש שיש עדיין נפיחות קטנה(לא נראית לעין). לפני 4 ימים (חודש לאחר הניתוח) השעורה שוב חזרה והרופא שוב המליץ על אותה שיטת טיפול של משחה אנטיביוטית ומים חמים.

יש לציין שאני משתמשת בעדשות מגע ביומיום (חזרתי לעדשות שבועיים לאחר הניתוח והסרתי אותם בעת הופעת השעורה) .
אשמח לדעת מדוע זה קורה ומה ניתן לעשות בנושא. תודה רבהמשה05/06/2014

שלום דוקתור.יש לי גוש שומן בקצה העבה של הגבה .ויש חורים ובליטה של קצה שערות מהחורים וזה מתנפח ולפעמים יוצא מלא שומן .ועוד פעם מתנפח.מה הפתרון ?אריאלה ארז23/06/2014

מזה כ4 חודשים אני סובלת משעורה על העפעף. הייתי אצל 3 רופאים עשיתי כול שנדרשתי: כדורי רנטיביוטיקה, משחה אנטיביוטית, משחה עם קןרטיזון לשבועיים, בנוסף לקומפרסים חמים, עם ןבלי תה,שפשפתי עם ביצה קשה חמה, עם שום, אפילו רחמנא לצלן עם שתן. מצבי היום אינו גרוע כמו המצב ההתחלתי המקום אינו מציג אבל אדום ובולט. הדבר היחידי שלא עשיתי הוא טיםול פולשני. מה עושים? תודה על ההקשבה אשמח לשמוע כיצד לפתור את הבעיה שוב תודהכתיבת שאלה בנושא כלזיון (שעורה כלואה)

(אפשר שם בדוי)

קראתי והסכמתי לתנאי השימוש