העפעף אינו סתם קפל עור . לעפעף מבנה מורכב מאד הכולל  שמונה  שכבות שונות ביניהן מספר שרירים אשר תפקידם לאפשר תנועת פתיחה וסגירה יעילה ומהירה של העפעפיים. תנועה זו הכרחית לצורך תפקוד תקין של העפעפיים.  לעפעפיים שני תפקידים מרכזיים: הגנה  על העין מפני פגיעת  גופים זרים חיצוניים ע"י מצמוץ אינסטינקטיבי ופיזור שכבת הדמעות על פני העין לשמירה על הלחות הטבעית ע"י מצמוץ טבעי.

אלו הן שכבות העפעף השונות המפורטות מהצד החיצוני לפנימי:

  • השכבה החיצונית ביותר היא שכבת העור שהוא העור הדק והעדין ביותר בגוף האדם. שרירי העפעף העמוקים שולחים שלוחות, אשר מתחברות אל העור ויוצרות את קפל העפעף הנורמאלי, הנוצר בזמן פתיחת העין. עם הגיל עור העפעף נמתח באופן טבעי  וגורם לצניחה  של עור העפעף לכיוון הריסים ואף מעבר לכך היוצרים מראה מבוגר ואף עשוי להפריעה בראיה. מצב זה מכונה צניחת עפעפיים מדומה.
  • מתחת לעור מצוי שריר הקרוי "אורביקולרס אוקולי" אשר תפקידו לסגור את העפעף. שריר האורביקולריס מסודר בצורת טבעות , טבעות ההולכות ומתרחבות מסביב לעין. הוא מגיע עד לגבה ולחלק העליון של הלחי. שריר האורביקולריס נמתח עם הגיל, עובדה התורמת להיווצרות שקיות מתחת לעיניים. התכווצותו של שריר האורביקוריס יוצרת עם השנים את הקמטים בצידי העין. ניתן למנוע באופן חלקי את היווצרות קמטים אלה או לטשטשם ע"י הזרקה של חומר הקרוי בוטוקס לשריר האורביקולריס.  חומר זה מחליש את פעילות השריר וכך מונע את יצירת הקמטים.
  • מתחת לשריר האורביקולריס ( הסוגר את העפעף) מצויה יריעת רקמת חיבור הדוקה  הקרויה ספטום אורביטלי (מחיצת הארובה). שכבה חשובה זו מפרידה בין השרירים והשומן המצויים בעומק הארובה ובין החלק החיצוני של העפעף. לשכבה זו מספר תפקידים ביניהם מניעת מעבר זיהומים אל תוך עומק ארובת העין. כמו כן הספטום ההדוק מחזיק את השומן  ומונע ממנו לבלוט קדימה. עם הגיל הספטום נחלש  ונמתח והשומן הארובתי בולט קדימה ותורם למראה ה נפיחויות סביב העיניים הקרוי "שקיות מתחת לעיניים" או שקיות מעל העיניים.
  • מתחת למחיצה מצוי השומן הארובתי שתפקידו  לשמש כבולם זעזועים לעין ולמנוע החבטות של העין בעצמות הארובה המקיפות אותה. השומן הארובתי אינו נוזלי אלא מוצק רך. זהו השומן הבולט קדימה עם הגיל ויוצר את השקיות סביב העיניים. לא ניתן לשאוב את השומן הזה. יש להסירו או לדחוק אותו לאחור ע"י שיטות כירורגיות מתקדמות.
  • מתחת לשומן מצוי שריר הלבטור שהוא השריר העיקרי הפותח את העין וגורם להרמת העפעפיים. השריר עצמו ממוקם בעומק הארובה והוא מחובר לעפעף באמצעות גיד רחב. עם השנים הגיד נמתח וגורם לצניחת עפעפיים. כך נוצר מראה מבוגר יותר ותתכן אף פגיעה בשדה הראיה כתוצאה מהסתרת האישון. חשוב מאד להבדיל האם צניחת עפעפיים נגרמת כתוצאה ממתיחת הגיד. או מחולשת השריר עצמו, היות והטיפול בשני המצבים  שונה לחלוטין.
  • מתחת לשריר הלבטור מצוי שריר נוסף הקרוי שריר המולר. שריר זה הנו השריר המשני המרים את העפעף . למרות שפעילותו אינה רבה הוא האחראי  על הכיוון העדין (FINE TUNING) של פתיחת העפעף. כיום קיימים ניתוחים חדישים  להרמת עפעפיים  המכוונים לשריר המולר, והם מדויקים יותר ומחזיקים מעמד שנים רבות יותר.
  • השכבה הבאה  של העפעף קרויה טרזוס והיא כוללת  רקמת חיבור צפופה אשר משמשת מעין שלד  לעפעף . כל השרירים והגידים נאחזים לשכבה זו. הטרזוס מכיל בתוכו גם  בלוטות שומן המפרישות את המרכיב השומני של שכבת הדמעות.
  • השכבה הפנימית ביותר של העפעף הנה הלחמית שהיא הרירית המצפה את העפעף ומצויה במגע ישיר עם העין. בשכבת הלחמית בלוטות מיוחדות המפרישות את המרכיב המימי והרירי של הדמעות. פגם בשכבה זו עשוי לגרום לעין יבשה.ניתוח עפעפיים

 

מיכל לוינזון20/03/2009

האם ישנה דרך של אימון השרירים (כמו התעמלות לעין) האחראיים על הרמת העפעפיים? אני יודעת שאפשר לאמן ולחזק שרירים טבעתיים ולאמן ולחזק שרירים בכלל. האם הדבר יכול להיות נכון גם לשרירים הללו?

שלום מיכל לוינזון,
אי אפשר לחזק את השרירים המרימים את העפעף ללא ניתוח. לרוב בצניחת עפעפיים השריר פועל כשורה ורק הגיד המחבר אותו נמתח ומתארך כך שהבעיה הנה מכאנית והפתרון לה לצערנו הנו מכאני- עH"
ניתוח.

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתי חולים בילינסון, שניידר, השרון)שם בדוי08/07/2009

שלום!
יש לי ילד שנולד עם פטוזיס ,אחרי בדיקות אצל הרבה מומחים הוחלט לעשות ניתוח ,הילד כבר בן 3 ואני עדיין חוששת מהניתוח עצמו וגם מההרדמה.
לפני כמה ימים הייתי איתו בבדיקה שיגרתית אצל רופא המטפל שלו והוא אמר לי שיש טיפול תרופתי שיכול לעזור .
חשוב לציין שהראיה שלו טובה ואין שום בעיות התפתחות זה רק עניין של אסטטיקה .
השאלה היא :האם באמת קיימת תרופה כלשהי שיכולה להרים את העפעף במקרה של פטוזיס מולד..
תודה מראש …

שלום ,
אין יפול תרופתי בפטוזיס מולד. הטיפול הנו ניתוחי בלבד. אם הראיה מתפתחת היטב והילד אינו מחזיק טת הראש במנח של סנטר מורם אז ניתן לחכות עם הניתוח ולבצע אותו מתי שתהיו מוכנים לכך. אולם יש להדגיש כי עלייך להיות במעקב אצל רופא עיניים כדי לבדוק שהראיה מתפתחת היטב

אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפון: 0546060660

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בילינסון, שניידר והשרון)רות21/07/2009

לפני כחצי שנה ביתי בת 20 חשה שינוי בעין ביקרנו אצל 3מומחים וכולם טענו דלקת בעפעפיים כמובן פעלנו צל פי ההוראות אך שום דבר לא עזר . יש לציין שהעין נסגרה מעט והיא שונה מהעין השניה .
פנינו לרופא משפחה והופננו למחלקה בשם ניורואופטוהמלוגיה מה זה אומר? אנא הסבר לי את פשר התופעה

שלום רות,
אני לא יכול לדעת מה פשר התופעה ללא בדיקה. צמצום של העין יכול לנבוע מסיבות רבות, החל ממצבים קלים ולא מסוכנים (הרוב) כגון נפיחות בעפעף על רקע דלקת או שעורה, דרך צניחת עפעפיים על רקע מחלות נוירולוגיות שונות, שינויים בארובת העין ועוד ועוד… נוירואופטלמולוגיה הוא תחום כלאיים בין רפואת עיניים לנוירולוגיה שעוסק בעצבים השונים המניעים את גלגל העין, העפעף ובעצב הראיה. אני מקווה כי בדיקה יסודית תגלה האם קיימת בעיה המצריכה התייחסות.
אשמח לראות את ביתך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפון: 0546060660 .

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים , ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתי חולים ביעלינסון, שניידר והשרון)רחל26/07/2009

שלום, ראיתי נפיחות מתחת לעין כאילו מחוסר או יתר שינה.. ויום אחרי העברתי את האצבע מתחת לעין והרגשתי גולה קטנה (כמו גודל של פצעון) מתחת לעור, אם לוחצים אז קצת כואב. מלחיץ קצת.. מה זה??? תודה.

שלום רחל,
קשה לקבטע רק על סמך תיאורך. הנגע השכיח ביותר הקיים בעפעף הנו שעורה. תוכלי לקרוא על נושא זה וגם לראות תמונות של כיצד זה נראה באתר תחת הכותרת מחלות עפעפיים- שעורה.
אשמח כמובן לראותך במרפאתי אם משהו אינו ברור. ניתן לצור קשר בטלפון: 0546060660 .

בברכה, ד"ר יפתח יסעורטל ברגר27/07/2009

שלום.
נאמר לי שיש לי מבנה ארובתי גרמי שקוע ולכן יש לי צל כהה באיזור העיניים וכדי לשנות את זה צריך לעבור ניתוחים לשינוי המבנה.
רציתי לדעת אם אתה מכיר את הפרוצדורה הזאת או מבצע אותה?
ואם כן אני ממש אודה לך אם תוכל לתת לי קצת יותר פרטים כמו למשל עלויות של ניתוח כזה ומשך זמן החלמה וכדומה.
תודה רבה.

שלום טל

ברוב המקרים צלליות כהות תחת העיניים אינן נגרמות ע"י עיניים שקועות אלא מסיבות אחרות. רק לעיתים נדירות האזורים הכהים תחת העינים או מעליהן נגרמים עקב הטלת צל אמיתי (בתנאי תאורה מסויימים האזורים השקועים אינם מוארים). עיניים שקועות ניתנות לתיקון ע"י הוספת נפח לארובת העין מה שמבליט את העינים והשומן סביבן קדימה והאזורים השקועים מתמלאים. המדובר בניתוח ארובתי ובמסגרתו מוחדרים שתלים סינטטים או שמושתל שומן לארובת העין. את הפעולה הזאת הפעולה הזאת ביצעתי באנשים עם בעיה רפואית רצינית (לדוגמא לאחר טראומה או הקרנות) או בחולים הסובלים מהפרעה קוסמטית קשה. לא הייתי ממליץ על פעולה זו אם הבעיה העיקרית הנה צצליות כהות וזאת בשל הסיבוכים הפוטנציאליים הקשורים בפעולה זו. בחלק מהמקרים ישנם פתרונות בטוחים יותר כגון הזרקת חומר מילוי טיבעי ל"מרזב הדמעות" תחת העין.

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רביןליאת ותאי11/11/2009

ד"ר יסעור שלום,
אצל בני בן השלושה חודשים אובחן פטוזיס חמור בעין הימנית והומלץ לנתחו בהקדם. נאמר לי כי הניתוח המיידי יהיה זמני וכביכול ירים את העפעף ובגיל מאוחר יותר יעבור בני ניתוח דפיניטיבי אשר במהלכו יושתל סחוס שיהיה אחראי על הרמת העפעף. רציתי לדעת אם לאחר הניתוח ישתנו הבעות הפנים של בני וכי לא יוכל לסגור את העפעף. בנוסף, עד כמה ניתן להגיע לתוצאות סימטריות ולא מלאכותיות ובמה זה תלוי.
האם כתוצאה מזה שהעצב לא פועל יסבול בני מעין אחת שונה מהעין השנייה שלו?
בתודה מראש,
האם המודאגת

שלום ליאת
קשה לי לענות על מקרה ספציפי ללא בדיקה.
צניחת עפעפיים בילדים הנה לרוב מולדת. ניתן לתקן אותה במספר דרכים, תלוי במידת הצניחה ובמידת הפעילות של השריר המרים א העפעף (בד"כ העצב תקין והשירי הוא הבעייתי). כאשר הצניחה קשה והילד צעיר מאד יש חשש להתפתחות עין עצלה בשל כיסוי ציר הראיה ולכן ההמלצה הנה לתקן הצניחה בהקדם . אם מתקנים מאוחר מידי הראיה כבר לא יכולה להתפתח בצורה תקינה בעין הבעייתית (עין עצלה). במקרים הקשים הניתוח המתאים ביותר הנו השתלת רצועה תחת העור המחברת את העפעף לשרירי הגבה. בצורה זו כאשר הילד רוצה לפתוח את העין הוא מרים את הגבה (פעולה טיבעית ) והעין נפתחת. שחרור שריר הגבה מאפשר סגירת העין (אם כי פחות טוב מעין שניה). לא תמיד ניתן להגיע לסימטריה מוחלטת במבט ישר אך ניתן לרוב לשפר מאד את המצב. סימטריה במבט מעלה ומטה אינה אפשרית אף פעם. בכל מקרה המראה הנו ב"כ טיבעי ולא "מלאכותי"
בד"כ הילד אינו סובל מיובש בעיניים גם עם העין אינה נסגרת עד הסוף בלילה.

בברכה
ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתי חולים בילינסון, שניידר והשרו)רנד03/02/2010

אני כבר שנים רבות סובל מזה שכאני פותח העין ואני סוגר את זה אני רואה לפני סימנים כזה שעולה למעלה וגם כשהעפעפיים יורד למטה אני רואה כל הזמן כאלה סימנים אני רוצה לדעת מה אפשר לעשות עם בעיה הזה וזה הרבה פעמים זה מפריע לי שאני לא יכול לראות ברור שכל הזמן מגיע הסימנים האלו זה קרה לפני הרבה שנים שביום אחד העיניים התחילו כאילו לשרוף ואחרי זה הרגשתי כמו פיצוץ ומאז יש לי את זה הסימנים האלו אהיה אסיר תודה אם אפשר לעזור לי בזה תודה וערב טוב רנד ניו יורק

שלום רנד,
קשה לי מהתיאור שלך להבין בדיוק מה אתה רואה, ולכןל צערי איני יכול להשיב לשאלתך.

בברכה
ד"ר יפתח יסעורמאיר רנד08/02/2010

לכבוד ד"ר יסעור שלום רב קיימת אצלי בעיה בעינים אודותיה כבר כתבתי לכבודו וכיון שלא הובן כראוי אנסה להסביר את עצמי בבהירות לפני כחמש עשרה שנה חשתי אחרי כמה ימים שהעיניים שרפו לי חשתי פתאום כמו פיצוץ, בעיניים ומאז כל פעם שאני מעפעף בעיניים אני רואה כמו חוטים שחורים כהים יורדים ועולים מול העיניים בכל פעם שאני מעפעף זה מה שאני יכול להסביר וגם מאז אין לי דמעות בעיניים הדבר מטריד אותי למדי וההיתי רוצה לשמוע את חוות דעתכם, באם התופעה מוכרת ומה שמה הלועזי, ואם ואיך ניתן לטפל בבעיה זו בתודה מראש מאיר רנד

שלום מאיר רנד,
אני יכול לשער כי אתה מתאר שתי תופעות נפרדות. האחת נקריאת FLOTERS ועיקרה כתמים המופיעים בצורת "חוטים" "נזבובים" "לכלוכים" וכ"ו בשדה הראיה. התופעה הנ"ל מצריכה מעקב אצל רופא עיניים היות והיא יכולה להיות סימן לבעיה ברשתית העין.
עניין היעדר הדמעות קרוב לוודאי אינו קשור. במידה ואכן אין לך מספיק דמעות (וניתן לאבחן זאת בבדיקה) ניתן להוסיף לחות חיצונית לעין בעזרת טיפות

בברכה, ד"ר יפתח יסעורליטל21/03/2010

ד"ר יסעור שלום,

לבני בן השלושה חודשים יש MGWJ-מרקוס גאן עם פטוזיס בעין שמאל. העפעף מכסה שכליש ואף עד חצי מהאישון.
עד כה הוא תחת מעקב ראיה בקופ"ח ובשניידר. שם נאמר שאין הפרעה לציר הראיה,אך תמיד אצל הרופאים הוא פוקח את עינו שלא כהרגלו..
לאחרונה נאמר כי יש לו חצי צלינדר בשתי העיניים, ושיש פטוזיס קל גם בעין ימין.
שאלותיי הן:
1. האם הצילינדר נגרם עקב ההפרעה בראיה? והאם הוא יכול לגדול?
2. האם פטוזיס יכול להחמיר? 3. האם רטיה על העין הטובה תוכל לשפר את הפטוזיס?
4. האם ישנה רגישות לאור במצבים כאלו? כי כך אני מתרשמת.
5. מאיזה רמה של פטוזיס מומלץ לנתח בגיל צעיר?
6. האם מאחר וזוהי תסמונת מרקוס גאן הניתוח הוא שונה מניתוח של פטוזיס רגיל?
תודה מראש,
ליטל

שלום ליטל,

MGJW דומה לצניחת עפעפיים רגילה פרט לעובדה שהעפעף נוטה להפתח ולהסגר בתנועות שונות של שרירי הלעיסה.
הטיפול הניתוחי בצניחת עפעפיים מולדת חד צדדית מכל סוג נידחית לרוב לגיל 5-6 אלא אם יש צורך לטפל קודם לכן. צורך כזה מתעורר כאשר מתרשמים שמתחילה להופיע עין עצלה (כלומר המח מתחיל להעדיף עין אחת על פני העין השניה) , או אם הילד מסתובב עם הסנטר מוטה מעלה (דבר היכול לגרום לשינויים קבועים במבנה הצוואר).
לא ניתן לשפר את הפטוזיס ע"י רטיה או תרגול לחיזוק השרירים. לעיתים הילד לומד לבד להחזיק את הלסת בצורה מסויימת הגרומת לפתיחה של העין.
הפטוזיס אינו מחמיר וגם לא גורם לרגישות לאור. הצילינדר אינו בהכרח קשור לפטוזיס אך יש סיכוי שיקטן או יגדל לאחר ניתוח הרמת עפעפיים.
הניתוח ב MGJW אינו מבטל את תופעת הפתיחה והסגירה של העין בזמן לעיסה. ההיפך, תופעה זו מתגברת עם הניתוח. אם הWINK אינו משמעותי הניתוח מבוצע בצורה רגילה (חיזוק השרירי). אם לעומת זאת הבעיה העיקרית הנה הWINK הניתוח מבוצע בצורה שונה לחלוטין, כשמטרת הניתוח היא בראש ובראשונה ביטול הWINK

בברכה
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בתי חולים בילינסון שניידר והשרון)אושרי15/05/2010

שלום דוקטור לפני שלוש שנים הרופאה אמרה לי שיש לי מרקוס גאן ופטוזיס בעין שמאל מישנולדתי אומרים שיש ניתוח שמתקן את זה רציתי לדעת העם העיין אחרי הניתוח תיהיה בריאה לחלוטין והמרקוס גאן יעבור גם שאני יסתכל למטה כי העפעף עולה רק שאני מיסתכל למטה או אוכל וזה מפרייע לי אפילו שאני מיסתכל ימינה שמואלה אני מרגיש לחץ בעיין כאילו שהשרירים מתחילים להיות חלשים אשמח לקבל תשובה דוקטור תודה

שלום אושרי,
מצב של מרקוס גאן הוא מצב בו יש צניחת עפעף משולבת עם עפעף העולה ויורד ללא שליטה בעת הפעלת שרירי הלעיסה. במצב זה ניתן לתקן את צניחת העפעף בלבד או את שתי הבעיות. הכל תלוי במידת ההפרעה מכל אחת מהבעיות. לא ניתן לענות לשאלתך ללא בדיקה מקיפה. כמובן שתיקון של שתי הבעיות יחד הנו ניתוח מסובך הרבה יותר ולכן אינו מבוצע תמיד באופן אוטומטי.
אני מציע כי תקבע פגישה להתייעצות בבילינסון או במרפאתי הפרטית ונשוחח על היתרונות והחסרונות של כל ניתוח

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בילינסון, שניידר והשרון)דניאל שלומי04/04/2011

ד"ר יסעור שלום רב,
על כמה מ"מ בדיוק אחראי שריר הלבטור?זהבית20/04/2011

בס"ד,
שלום דוקטור.
בעלי בן ה-73 אובחן כסובל מפטוזיס דו- צידי. לעניות דעתי-מולד ולא נרכש.למה לא טיפלו בכך בילדותו??? להוריו ז"ל הפתרונים…
בבדיקות נמצא ש"העפעפים העליונים מכסים את הגבול של האישון בשתי העינים.תפקוד הלבטור -די טוב.תנועת גלגלי העינים-מלאה. מבחן אפרין-חיובי."
מה הם סיכויי ההצלחה בניתוח כזה בגיל כה מתקדם??? אנשים שעברו ניתוחים כאלה מזהירים אותו שלא יעיז לעבור את הניתוח, כי לא שמעו שמישהו הצליח בניתוח. להיפך-מספרים על בעיות שונות ועל החרפה במצב.לעומת זאת-הרופאה מפחידה אותו שהוא עלול להתעוור. איזה תופעות עלולות להופיע אחרי ניתוח דו צידי שכזה?? האם יש באמת הכרח לבצע ניתוח כזה??? אנא, הסברך המקיף ביותר שאפשרי במסגרת כזאת. אני מאד חוששת.
תודה מראש.גבריאלה20/05/2011

הוצאתי שעורה בעין יש לציין שהשעורה כמעט עברה לי ונהיה לי מין קפל בקו הרסים שמשלש לי את צורת העין האם יש תקנה מתחננת לתשובה תודה

שלום גבריאלה,
קשה לי להבין מתיאורך בדיוק מה הבעיה. היות ואיני מכיר אותך אני יכול רק לשער כי כוונתך למצב בו שפת העפעף אינה בצורת קשת רציפה אלא יותר בצורת משולש. אני מציע כי תיפני אליי לבדיקה בבילינסון או למרפאתי הפרטית ואראה כיצד ניתן לעזור
ניתן לצור קשר בטלפון: 0546060660 .
בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רביןקרנית27/05/2011

במידה ולילד בן 3 חודשים הובחן פטוזיס קל האם אפשר לטפל בשריר ע"י עיסויים שונים על מנת לחזקו? תודה

שלום קרנית,
אין דרך טיבעית לחזק את שריר העפעף, לא בתרגילים,בעיסויים, טיפות או כל דרך אחרת.
אם הפטוזיס קל ואינו מפריע להתפתחות הראיה אין צורך לעשות שום פעולה .המראה עשוי להיות פחות בולט בעתיד. אם לעומת זאת התפתחות הראיה נפגעת יש לתקן את הבעיה בהקדם. זו הסיבה שצריך להיות במעקב אצל רופא עיניים מומחה לילדים.
במידה ובהמשך הדרך האסימטריה תפריע לכם כהורים או שאתם תרגישו שהבעיה מפריעה לילד מביחנה חברתית, ניתן יהיה לתקן את הבעיה בניתוח. את הניתוח ניתן לבצע בכל גיל אך נהוג לחכות (אם המצב מאפשר זאת) לפחות עד גיל 4-5.

בברכה, ד"ר יפתח יסעור
מנהל שרות הפלסטיקה של העפעפיים, ארובת העין ודרכי הדמעות
מרכז רפואי רבין (בילינסון, שניידר והשרון)אמיר10/06/2011

שלום ד"ר יסעור
יש לי פטוזיס מולד בעין ימין והוא קל לפי הגדרת רופאים מומחים ועם זאת הם המליצו לי לעשות ניתוח אני בן 40 והרופאים אומרים שהניתוח משאיר צלקת וזה עלול להפריע לי בחברה האם הצלקת תהיה ממש בולטת ןנראת האם פתח העין אחרי הניתוח יהיה יותר גדול ועוד פעם לא תהיה סימטריה בין שתי העיניים ואם אני אסבול מיובש .האם הניתוח יעזור לי נפשית וחברתית כאשר הפטוזיס הפריע לי בשתיהן .אפשר לעשות הניתוח אצלך בשבועות הקרובים .אודה לך מעומקא דליבא ובמיוחד אם תהיה התיחסותך לעניין בימים הקרוביםmylove20/06/2011

Большое спасибо! Взяла себе тоже-пригодится.מיכל דולב20/06/2011

שלום לך,
אני בת 39וכמה חודשים שאני מבחינה בעפעפיים כהים מעל לשתי העיניים, בגוון חום-צהבהב.אין לי בעיות ראיה ולא דלקות עיניים. למה זה יכול להיות קשור?
תודה הראש.רותי זמיר07/08/2011

שלום רב דר' יסעור,
אני בת 64ויש לי צניחת עפעפיים עליונים.
במידה שהמצב נחשב לבעייה רפואית האם קביעתך מחייבת את השתתפות הקופה בניתוח? או שעלי לפנות לגורם נוסף ולמי?
אודה לתשובתך.בטי ברגר03/09/2011

מזה תקופה של שלושה חודשים אני סובלת מנפיחות בחלק שמתחת לעיניים ובעפעף שמעל לעיניים, הייתי אצל רופאת עור שאמרה שזו אלרגייה, קיבלתי תרופות היסטמיניות בכדורים ומשחות , התופעות נעלמות לתקופה קצרה וחוזרות שוב , תופעה של קשקשת בעפעף התחתון בשקית שמתחת לעין ונפיחות.
השאלה מה ניתן עוד לעשות?אני29/12/2011

שלום רב,
אני סובלת מלידה ממצב בו העפעף הימני שלי זז בעת הזזת הלסת…(בעיקר אכילה) אני כיום בת 35 ועדיין הדבר מאוד מפריע לי. בילדותי אמרו לי שאין איך לפתור את הבעיה. האם קיימת היום שיטה, ניתוח כלשהוא במסגרתו ניתן לתקן את הבעיה? תודה רבה.חסוי01/01/2012

אני בת 24, נולדתי עם עפעף אחד יותר סגור מהשני, אני חושבת שקוראים לזה פטוזיס. לפני בערך 4 שנים עברתי ניתוח פלסטי וברוך ה' המצב הוא הרבה יותר טוב, העניין הוא שזה לא לגמרי סימטרי וזה עדיין קצת מפריע לי. הד"ר שעשתה לי את הניתוח אמרה לי אז שלא כדאי לפתוח את המקום שוב. בכל אופן אני רוצה לשאול האם כדאי לעשות עוד ניתוח כדי שזה יהיה סימטרי לגמרי?

אני מחכה מאוד מאוד לתשובה. תודה רבה.ענת15/01/2012

לבני בן החמישה חודשים ישנו פטוזיס מולד, והתקבלה המלצה לנתח אותו בשל chin up.
ראשית, בעת הלידה ואחריה, לא היה לא קו של עפעף, ובכך חל שיפור קטן ועתה קיים. האם כדאי לדחות את הניתוח בתקווה לשיפור?
שנית, האם החשש מעין עצלה מצדיק התערבות בניתוח?
שלישית, מה הן הסטיסטיקות לגבי סיבוכים בניתוח, כגון התייבשות קרנית וכדומה?
ואחרונה- מי ממחלקות העיניים בבתי החולים בארץ מתמחה בניתוחים לילדים?

אשמח מאוד לשמוע ממך,
המון תודה
ענתיניב26/01/2012

ד"ר יסעור שלום,
לבני בעיה בעפעף שמאל שאובחנה כפתוזיס מולד, אך התסמין מעט שונה מההגדרה הרגילה של פטוזיס: בעת עייפות העפעף צונח, אך בעת הפניית המבט כלפי מטה, ללא הזזת הראש, העפעף דוקא נפתח יתר על המידה, ולהיפך בהפניית המבט כלפי מעלה.כל זאת רק בעין שמאל.
האם זה אכן פטוזיס "קלאסי"? האם ניתן לנתח גם מקרה כזה במידת הצלחה דומה? נראה שהבעיה קשורה ל"היפוך עיצבי" ולא רק לשריר. אודה לך מאוד על תשובתך.ליאת02/02/2012

שלום רב,
אני מקבלת שאלה תמידית למה אני נראית תמיד עצובה ?
במעבר על התמונות שלי אני רואה שהמבנה שלי העין שלי הוא כלפי מטה … מה שאכן נותן את המראה שאני נראית עצובה.
האם יש תהליך לשינוי המבנה והאם כרוך בו סיכון ??נטלי ביטון10/06/2012

שלום רב .
יש לי שני שאלות ,
1- יש לי כבר יותר מארבעה חודשים נפיחות בעין ימין, אין תופעות של כאב או משהו פשוט יש לי גולה בתוך העין למטה שהיא כמו בועה עם מים ,
ובעין השנייה יוצא לי מים כל כמה דקות והיא נהייתה קטנה וכשאני קמה בבוקר קשה לי נורא לפתוח אותה ..
אשמח מאוד לשמוע מימך , תודה נטלי .שי-לי10/06/2012

שלום,
אני בת 25 בריאה בד"כ. מזה כחודשיים יש לי נפיחות קלה ביותר בצידה החיצוני של עצם הגבה, אשר גורמת לעין להראות "קטנה" יותר מהשניה. ביקרתי אצל רופא עיניים שבדק ואמר שהכל תקין. לציין שאין כאב, אודם, הפרשה, חום, חבלה או כל תסמין סיסטמי אחר. האם לדעתך יש צורך בבדיקת CT? יש לי סיבה לדאגה?
אשמח להתייחסותך המהירה, שי-לי.אפרת מראד11/06/2012

בת 51 עם שקיות מתחת לעיניים
מעוניינת לדעת כמה זמן אבקש חופשת מחלה מהעבודהמשה כהן15/01/2013

אבי כבן60 סובל כחודש וחצי מעפעף נפול.היו שני אירועים שהעין נסגרה ונפתחה לאחר מספר ימים כעת העין נסגרה ולא נפתחה מזה 20 יום. טופל בשני בתי חולים במיון ולא ידעו סיבה ואבחנה ולא ציינו שום אטיולוגיה. טופל בסטרואידים והופסק היות וסובל מבעיות בקיבה .נשללו אלרגיות ע"י טסט של רופא מומחה.לא בוצע MRI. מה ניתן לעשות ? תודהמרים כהן09/02/2014

היי שלום
את האמת שאני קצת מפחדת …אני לא מצליחה לסגור את העייניים שלי שיהיו סגורות בשביל שאני ירד אם זה ללכת לישון
מקווה קשה לא משהו חמור….מירה05/03/2014

בגיל צעיר מאוד עברתי ניתוח לעפעפיים שחסמו את שדה הראיה. הניתוח הותיר עפעפיים א-סימטריות וצלקות הנראות גםהיום 20 שנה אחרי. המצב חזר די במהרה לקדמותו.
שוב ניתוח?

אני עוסקת בתכנון והגרפיקה מצטיירת בעין ברזולוציה נמוכה המשתפרת מאוד עם פתיחה מאולצת של העין.

האם הנייצוח יוכר כבעיה רפואית? קוסמטית?

בנוסף התפתחו כתמים לבנים בעפעפיים העליונים והתחתונים. האם ניתן להסירם רק בניתוח?

איזו הנחה מוקנית למי שיש כללית פלטינום?

תודהג'ון רג'ואן02/06/2014

לפני יומיים הייתי בבריכה ושמתי משקפת צלילה
בלי לשים לב לרגישות של העין הידקתי אותה לעין כי הרגשתי שהיא לא מספיק אטומה למים שעלולים להיכנס. כשהרגשתי שלוחץ לי מידי זרקתי אותה הצידה.. לאחר המקרה הסתכלתי במראה וראיתי מתחת לעין שנהייתה בליטה קטנה לבנה שממש מציקה לי אסתטית..
שאלה מה זה? ו אם זה ניתן לטיפול או שזה סתם לחץ בעין שעובר והעין חוזרת למצב הקודם עם הזמןמיכל07/06/2014

שלום, אני בת 25. כבר לפני כמה שנים שמתי לב כי העפעף העליון הימני שלי קצת יותר נפול מהעפעף השמאלי, מה שגורם לעין ״להיבלע״ קצת בתוך הקפל. בשבועות האחרונים שמתי לב כי ההבדל בין העיניים אף יותר משמעותי וכי העפעף נפול אפילו יותר, כך שבעת פקיחת עיניים אני אפילו מרגישה מעט את הקפל על העין. בנוסף אני חשה קפיצות באזור הזה (פסיקולציות) רק בעין ימין. יש לציין שאני עוברת תקופה מלחיצה במקצת, מה שאולי עלול להשפיע גם כן.
האם יש צורך לבדוק זאת אצל נוירולוג או כל רופא אחר ומה יש לעשות בינתיים כדי לעצור את הקפיצות? כמו כן, האם ישנה דרך שלא כוללת ניתוח בכדי לגרום לעליית העפעף בחזרה או לפחות לעצור את המשך נפילתו? מחכה לתשובה ממך, תודה רבה!דוד בל16/12/2014

רציתי לדעת למה מתבצעת פעולת המיצמוץ ? האם זה בגלל שהשריר שבעפעף מתעייף ובסגירה הוא מחדש כוחות ?כתיבת שאלה בנושא מבנה העפעפיים

(אפשר שם בדוי)

קראתי והסכמתי לתנאי השימוש